Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  25. duben 2003

Astronomický snímek dne (APOD) - 25. duben 2003

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

M17: Hubblův podrobný snímek

Uznání: NASA, ESA, J. Hester (ASU)

Tyto fantastické, vlnovité tvary utvářené hvězdnými větry a radiací se nacházejí ve hvězdné kolébce známé jako M17, neboli v mlhovině Omega, vzdálené asi 5500 světelných let v souhvězdí Střelce (Sagittarius) bohatém na mlhoviny. Chuchvacovité útvary v hustém chladném plynu a prachu ozařují hvězdy už mimo horní pravý roh snímku a útvary samy mohou představovat místa budoucího tvoření hvězd. Barvy v mlze kolem teplejšího materiálu naznačují chemické složení M17. Převážně zelené světlo odpovídá přebytku vodíku se stopami atomů síry a kyslíku, které přispívají k červeným a modrým odstínům. Obrázek zabírá asi 3 světelné roky a byl zveřejněn na oslavu třinácti let cesty kosmického výzkumu dalekohledu Hubble Space Telescope.

Štítky: Star-formation, M17


13. vesmírný týden 2024

13. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 25. 3. do 31. 3. 2024. Měsíc bude v úplňku a bude vidět stále později v noci. To umožní lepší pozorování komety 12P/Pons-Brooks. Na večerní obloze doplňuje jasný Jupiter ještě Merkur, který je v pondělí v maximální elongaci. Aktivitu Slunce oživily především dvě pěkné oblasti se skvrnami a hned následovaly i silné erupce. Na Sojuzu letí poprvé dvě ženy najednou. Ke startu se chystá poslední raketa Delta IV Heavy. Před 50 lety získala první detailní snímky Merkuru sonda Mariner 10.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

kometa 12P/Pons-Brooks v souhvězdí Labutě

Titul Česká astrofotografie měsíce za únor 2024 obdržel snímek „Kometa 12P/Pons-Brooks v souhvězdí Labutě“, jehož autorem je Jan Beránek.   Vlasatice, dnes jim říkáme komety, budily zejména ve středověku hrůzu a děs nejen mezi obyčejnými lidmi. Možná více se o ně zajímali panovníci.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc z Malína

Měsíc ve stáří 9,4 dne

Další informace »