Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  04. červenec 2003

Astronomický snímek dne (APOD) - 04. červenec 2003

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Kosmický výbuch N49

Credit: Hubble Heritage Team (STScI / AURA), Y. Chu (UIUC) et al., NASA

Rozptýlené trosky z exploze supernovy ozařují oblohu na tomto nádherném kombinovaném snímku založeném na datech z Hubble Space Telescope. Tato zářící vlákna plynu, katalogizovaná jako N49, se rozprostírají do 30 světelných roků v naší sousední galaxii, Velkém Magelanově mračnu. Světlo z původní explodující hvězdy dosáhlo Země před tisíci let, ale N49 označuje polohu i jiné energetické exploze -- velmi intenzívního výbuchu záření gama detekovaného družicemi 5. března 1979. Toto datum označuje počátek vzrušujího vývoje astrofyziky, který vedl výzkumníky k pochopení nové exotické třídy hvězd. Zdroj "Události 5. března" je dnes klasifikován jako magnetar - vysoce zmagnetizovaná rotující neutronová hvězda, zrozená rovněž při pradávné hvězdné explozi, která vytvořila pozůstatek supernovy N49. Magnetar se řítí skrz oblak trosek supernovy rychlostí větší než 1,200 kilometrů za sekundu.

Štítky: Zbytek supernovy, Magnetar, N 49, Soft gamma-repeater


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Leo Triplet zoom

výřez Leo Triplet (známý také jako M66 Group) je malá skupina galaxií vzdálena asi 35 milionů světelných let v souhvězdí Lva. Tato galaxie se skládá ze spirálních galaxií M65, M66 a NGC 3628

Další informace »