Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  04. červenec 2003

Astronomický snímek dne (APOD) - 04. červenec 2003

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Kosmický výbuch N49

Credit: Hubble Heritage Team (STScI / AURA), Y. Chu (UIUC) et al., NASA

Rozptýlené trosky z exploze supernovy ozařují oblohu na tomto nádherném kombinovaném snímku založeném na datech z Hubble Space Telescope. Tato zářící vlákna plynu, katalogizovaná jako N49, se rozprostírají do 30 světelných roků v naší sousední galaxii, Velkém Magelanově mračnu. Světlo z původní explodující hvězdy dosáhlo Země před tisíci let, ale N49 označuje polohu i jiné energetické exploze -- velmi intenzívního výbuchu záření gama detekovaného družicemi 5. března 1979. Toto datum označuje počátek vzrušujího vývoje astrofyziky, který vedl výzkumníky k pochopení nové exotické třídy hvězd. Zdroj "Události 5. března" je dnes klasifikován jako magnetar - vysoce zmagnetizovaná rotující neutronová hvězda, zrozená rovněž při pradávné hvězdné explozi, která vytvořila pozůstatek supernovy N49. Magnetar se řítí skrz oblak trosek supernovy rychlostí větší než 1,200 kilometrů za sekundu.

Štítky: Zbytek supernovy, Magnetar, N 49, Soft gamma-repeater


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hvězda Betelgeuse v souhvězdí Orionu

Fotoaparát Canon PowerShot SX10 IS

Další informace »