Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  04. červenec 2003

Astronomický snímek dne (APOD) - 04. červenec 2003

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Kosmický výbuch N49

Credit: Hubble Heritage Team (STScI / AURA), Y. Chu (UIUC) et al., NASA

Rozptýlené trosky z exploze supernovy ozařují oblohu na tomto nádherném kombinovaném snímku založeném na datech z Hubble Space Telescope. Tato zářící vlákna plynu, katalogizovaná jako N49, se rozprostírají do 30 světelných roků v naší sousední galaxii, Velkém Magelanově mračnu. Světlo z původní explodující hvězdy dosáhlo Země před tisíci let, ale N49 označuje polohu i jiné energetické exploze -- velmi intenzívního výbuchu záření gama detekovaného družicemi 5. března 1979. Toto datum označuje počátek vzrušujího vývoje astrofyziky, který vedl výzkumníky k pochopení nové exotické třídy hvězd. Zdroj "Události 5. března" je dnes klasifikován jako magnetar - vysoce zmagnetizovaná rotující neutronová hvězda, zrozená rovněž při pradávné hvězdné explozi, která vytvořila pozůstatek supernovy N49. Magnetar se řítí skrz oblak trosek supernovy rychlostí větší než 1,200 kilometrů za sekundu.

Štítky: Zbytek supernovy, Magnetar, N 49, Soft gamma-repeater


39. vesmírný týden 2023

39. vesmírný týden 2023

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 25. 9. do 1. 10. 2023. Měsíc bude v úplňku. Večer je nejlépe pozorovatelný Saturn, který později doplňuje také jasný Jupiter. Ráno je kromě nepřehlédnutelné Venuše vidět také poměrně jasný Merkur. Aktivita Slunce je středně vysoká. Sonda OSIRIS-Rex doručila pouzdro se vzorky z planetky Bennu. Falcon 9 společnosti SpaceX zaznamenal 200. opakované použití a tři starty z jedné rampy v rozmezí 8 dnů. Československý kosmonaut Vladimír Remek se dožívá 75 let.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Zbytky supernovy v Plachtách

Titul Česká astrofotografie měsíce za srpen 2023 obdržel snímek „Zbytky supernovy v Plachtách“, jehož autorem je Jakub Korbel     Titul Česká astrofotografie měsíce za srpen 2023 obdržel snímek „Zbytky supernovy v Plachtách“, jehož autorem je Jakub Korbel. 9 000

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Merkur

Další informace »