Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  03. červenec 2003

Astronomický snímek dne (APOD) - 03. červenec 2003

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Dynamický výtrysk pulsaru Vela

Credit: G. Pavlov, M. Teter, O. Kargaltsev, D. Sanwal (PSU), CXC, NASA

Pulsar Vela je neutronová hvězda, která se zrodila před více než 10 000 lety při obrovské explozi supernovy. Rentgenové snímky ve falešných barvách pořízené Chandra Observatory odhalují detaily jasné rentgenové mlhoviny společně s emisí z velkolepého výtrysku vysokoenergetických částic. Podle této časové série snímků se zdá, že výtrysk tancuje podél jakési nekontrolovatelné ohnivé hadice vystřelující ve směru pohybu pulsaru (k hornímu pravému rohu) do vzdálenosti asi poloviny světelného roku, zatímco šlehá tam a zpět rychlostí kolem poloviny rychlosti světelné. O vysoce zmagnetizovaném pulsaru Vela, který rotuje více než 10krát za sekundu, se předpokládá, že je kosmickým vysokonapěťovým generátorem pohánějícím rentgenovou mlhovinu a dynamický kosmický výtrysk. Samotný pulsar vzdálený pouhých 800 světelných roků se na všech čtyřech snímcích nachází blízko levého dolního rohu.

Štítky: Výtrysk, Pulsar, Neutronová hvězda, Pulzar v Plachtách


19. vesmírný týden 2024

19. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 6. 5. do 12. 5. 2024. Měsíc bude v novu a čeká nás extrémně mladý srpek na večerní obloze. Slunce je hodně aktivní, nastaly silné erupce. Oblohu ozdobila slabá polární záře a nečekaně s ní se objevil i deorbitující horní stupeň Falconu 9. Planety jsou v tomto týdnu velmi obtížně viditelné. Pozorovat můžeme několik slabších komet. Na ranní obloze létají éta Aquaridy. K odvrácené straně Měsíce se vydala čínská sonda Chang’e 6 a na čínské orbitální stanici Tiangong se vyměnily tříčlenné posádky. Před 60 lety se narodil český astronom a popularizátor Václav Knoll. Před 15 lety proběhla poslední oprava vesmírného dalekohledu HST.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Polárna žiara 5.-6.5.2024

Polárna žiara 5.-6.5.2024

Další informace »