Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  03. červenec 2003

Astronomický snímek dne (APOD) - 03. červenec 2003

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Dynamický výtrysk pulsaru Vela

Credit: G. Pavlov, M. Teter, O. Kargaltsev, D. Sanwal (PSU), CXC, NASA

Pulsar Vela je neutronová hvězda, která se zrodila před více než 10 000 lety při obrovské explozi supernovy. Rentgenové snímky ve falešných barvách pořízené Chandra Observatory odhalují detaily jasné rentgenové mlhoviny společně s emisí z velkolepého výtrysku vysokoenergetických částic. Podle této časové série snímků se zdá, že výtrysk tancuje podél jakési nekontrolovatelné ohnivé hadice vystřelující ve směru pohybu pulsaru (k hornímu pravému rohu) do vzdálenosti asi poloviny světelného roku, zatímco šlehá tam a zpět rychlostí kolem poloviny rychlosti světelné. O vysoce zmagnetizovaném pulsaru Vela, který rotuje více než 10krát za sekundu, se předpokládá, že je kosmickým vysokonapěťovým generátorem pohánějícím rentgenovou mlhovinu a dynamický kosmický výtrysk. Samotný pulsar vzdálený pouhých 800 světelných roků se na všech čtyřech snímcích nachází blízko levého dolního rohu.

Štítky: Výtrysk, Pulsar, Neutronová hvězda, Pulzar v Plachtách


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Leo Triplet zoom

výřez Leo Triplet (známý také jako M66 Group) je malá skupina galaxií vzdálena asi 35 milionů světelných let v souhvězdí Lva. Tato galaxie se skládá ze spirálních galaxií M65, M66 a NGC 3628

Další informace »