Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  09. červen 2003

Astronomický snímek dne (APOD) - 09. červen 2003

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Mlhovina Tužka, rázová vlna supernovy

Uznání: Hubble Heritage Team (STScI/AURA), W. Blair (JHU) & D. Malin (David Malin Images), NASA

Mezihvězdným prostorem brázdí rázová vlna supernovy rychlostí 500 000 kilometrů za hodinu. Tato rázová vlna je známá jako mlhovina Tužka nebo NGC 2736, a je částí zbytku po supernově v Plachtách, což je expandující obálka hvězdy, která vybuchla asi před 11 000 lety. Rázová vlna se původně pohybovala rychlostí miliónů kilometrů za hodinu, ale váha všeho plynu který zametla ji výrazně zpomalila. Na snímku nahoře se rázová vlna pohybuje zleva doprava, jak lze rozpoznat z nedostatku plynu nalevo. Oblast nahoře zabírá skoro jeden světelný rok, malou část více jak 100 světelných let celého zbytku mlhoviny v Plachtách. Snímek nahoře pořídila v minulém říjnu kamera ACS na dalekohledu Hubble Space Telescope.

Štítky: Supernova, Rázová vlna, Pencil Nebula


38. vesmírný týden 2018

38. vesmírný týden 2018

Přehled událostí na obloze od 17. 9. do 23. 9. 2018. Měsíc je mezi čtvrtí a úplňkem. Venuše je nejlépe viditelná ve dne, Jupiter jen večer velmi nízko na jihozápadě. Mars a Saturn jsou nízko v okolí jižního obzoru. Viděli jsme další start a přistání Falconu 9. Odstartovala poslední Delta II. Počasí odložilo start japonské nákladní lodi. Před 15 roky jsme se rozloučili se sondou Galileo u Jupiteru a před 10 lety s panem profesorem Emilem Škrabalem. Začíná astronomický podzim.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Radiant

Titul Česká astrofotografie měsíce za srpen 2018 obdržel snímek „Radiant“, jehož autorem je Lukáš Veselý   Kdo by je neznal … srpnové padající hvězdy jsou velmi populární i mezi neastronomy. Ostatně, s téměř železnou pravidelností se opakují rok co rok za příjemných prázdninových

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mesic

krater Clavius

Další informace »