Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  09. červen 2003

Astronomický snímek dne (APOD) - 09. červen 2003

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Mlhovina Tužka, rázová vlna supernovy

Uznání: Hubble Heritage Team (STScI/AURA), W. Blair (JHU) & D. Malin (David Malin Images), NASA

Mezihvězdným prostorem brázdí rázová vlna supernovy rychlostí 500 000 kilometrů za hodinu. Tato rázová vlna je známá jako mlhovina Tužka nebo NGC 2736, a je částí zbytku po supernově v Plachtách, což je expandující obálka hvězdy, která vybuchla asi před 11 000 lety. Rázová vlna se původně pohybovala rychlostí miliónů kilometrů za hodinu, ale váha všeho plynu který zametla ji výrazně zpomalila. Na snímku nahoře se rázová vlna pohybuje zleva doprava, jak lze rozpoznat z nedostatku plynu nalevo. Oblast nahoře zabírá skoro jeden světelný rok, malou část více jak 100 světelných let celého zbytku mlhoviny v Plachtách. Snímek nahoře pořídila v minulém říjnu kamera ACS na dalekohledu Hubble Space Telescope.

Štítky: Supernova, Rázová vlna, Pencil Nebula


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc,Jupiter,Elnath- 30.4.25

Měsíc v blízkosti Jupiteru 30.4.20

Další informace »