Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  08. červen 2003

Astronomický snímek dne (APOD) - 08. červen 2003

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Rhea: Druhý největší měsíc Saturna

Uznání: Voyager, NASA; Copyright: Calvin J. Hamilton

Rhea je po Titanovi druhý největší měsíc Saturna a je největším měsícem bez atmosféry. Skládá se většinou z vodního ledu, ale má malé skalnaté jádro. Otáčení Rhei a její oběžná dráha jsou vázané (podobně jako u pozemského Měsíce), takže se k Saturnovi přivrací jen jedna strana. Důsledkem toho je, že jedna strana je vždycky náběžná. Povrch náběžné strany Rhei je mnohem více pokrytý krátery než povrch opačné strany. Fotografii nahoře pořídila v roce 1980 sonda Voyager 1. Na cestě k Saturnu je nyní sonda NASA Cassini a dorazí tam v roce 2004.

Štítky: Saturn, Rhea, Voyager


48. vesmírný týden 2025

48. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 24. 11. do 30. 11. 2025. Měsíc bude v první čtvrtiNa večerní obloze je dobře vidět Saturn, během noci je vysoko Jupiter. Setkání Venuše s Merkurem na ranní obloze bude pro pozorovatele obtížné vidět. Aktivita Slunce je nyní zatím nízká. SpaceX čelí problému při testech Super Heavy, Blue Origin mezitím připravuje lander pro Artemis a vylepšuje raketu New Glenn. ESA má vrcholný meeting, na němž se proberou plány pro příští roky. K ISS startuje Sojuz MS-28 s tříčlennou posádkou. Před 110 lety byla publikována Obecná teorie relativity Alberta Einsteina.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Kométa C/2025 A6 Lemmon a Lomnický štít

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2025 obdržel snímek „Kométa C/2025 A6 Lemmon a Lomnický štít“, jehož autorem je astrofotograf Robert BarsaCitron je žlutý kyselý plod citroníku z druhu citrusovitých. Používá se nejen v potravinářství … A právě jméno tohoto plodu si vybrali naši

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Bolid

Půlnoční ranní bolid

Další informace »