Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  07. červen 2003

Astronomický snímek dne (APOD) - 07. červen 2003

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Zkroucená spirální galaxie ESO 510 13

Uznání: Hubble Heritage Team (STScI / AURA), C. Conselice (U. Wisconsin / STScI) et al., NASA

Jak to, že se spirální galaxie ESO 510-13 tak zkroutila? U mnoha spirálních galaxií jsou disky ploché a tenké, ale nikdy ne pevné. Spirální disky jsou volnými konglomeráty miliard hvězd a difuzního plynu a to vše gravitačně obíhá kolem galaktického středu. Předpokládá se, že ploché disky vytvořily pomalé kolize velkých plynových mračen v ranných stádiích vzniku galaxií. Zborcené disky nejsou výjmečné, dokonce o naší vlastní Mléčné dráze se předpokládá, že má malé zkroucení. Příčiny zkroucení spirál se stále zkoumají, ale o některých se předpokládá, že jde o výsledky interakcí či dokonce srážek mezi galaxiemi. ESO 510-13 je asi 150 miliónů světelných let daleko a napříč měří asi 100 000 světelných let.

Štítky: Spirální galaxie, Disk, Zborcení


38. vesmírný týden 2018

38. vesmírný týden 2018

Přehled událostí na obloze od 17. 9. do 23. 9. 2018. Měsíc je mezi čtvrtí a úplňkem. Venuše je nejlépe viditelná ve dne, Jupiter jen večer velmi nízko na jihozápadě. Mars a Saturn jsou nízko v okolí jižního obzoru. Viděli jsme další start a přistání Falconu 9. Odstartovala poslední Delta II. Počasí odložilo start japonské nákladní lodi. Před 15 roky jsme se rozloučili se sondou Galileo u Jupiteru a před 10 lety s panem profesorem Emilem Škrabalem. Začíná astronomický podzim.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Radiant

Titul Česká astrofotografie měsíce za srpen 2018 obdržel snímek „Radiant“, jehož autorem je Lukáš Veselý   Kdo by je neznal … srpnové padající hvězdy jsou velmi populární i mezi neastronomy. Ostatně, s téměř železnou pravidelností se opakují rok co rok za příjemných prázdninových

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mesic

krater Clavius

Další informace »