Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  07. červen 2003

Astronomický snímek dne (APOD) - 07. červen 2003

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Zkroucená spirální galaxie ESO 510 13

Uznání: Hubble Heritage Team (STScI / AURA), C. Conselice (U. Wisconsin / STScI) et al., NASA

Jak to, že se spirální galaxie ESO 510-13 tak zkroutila? U mnoha spirálních galaxií jsou disky ploché a tenké, ale nikdy ne pevné. Spirální disky jsou volnými konglomeráty miliard hvězd a difuzního plynu a to vše gravitačně obíhá kolem galaktického středu. Předpokládá se, že ploché disky vytvořily pomalé kolize velkých plynových mračen v ranných stádiích vzniku galaxií. Zborcené disky nejsou výjmečné, dokonce o naší vlastní Mléčné dráze se předpokládá, že má malé zkroucení. Příčiny zkroucení spirál se stále zkoumají, ale o některých se předpokládá, že jde o výsledky interakcí či dokonce srážek mezi galaxiemi. ESO 510-13 je asi 150 miliónů světelných let daleko a napříč měří asi 100 000 světelných let.

Štítky: Spirální galaxie, Disk, Zborcení


25. vesmírný týden 2021

25. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 21. 6. do 27. 6. 2021. Měsíc bude v úplňku. Večer září nízko nad severozápadem Venuše a slabý Mars projde Jesličkami. Ráno jsou prakticky na jihu velké planety Jupiter a Saturn. Sluneční aktivita je nízká. Čínská kosmická loď Šen-čou 12 dopravila trojici kosmonautů na stanici Tiangong 3. Na ISS probíhá instalace nového fotovoltaického panelu. Před 45 roky byla vypuštěna stanice Saljut 5 založená na vojenském projektu Almaz. 

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Leo Triplet

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2021 obdržel snímek „Leo Triplet“, jehož autorem je Zdeněk Vojč   Na noční obloze se nalézá nepřeberné množství zajímavých objektů či jejich skupin. Jednou z nich je i skupina tří galaxií, nazvaná též Leo Triplet. To proto, že ji na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mesic Dobson 305/1500 mm okular 17 mm Canon 60D

Další informace »