Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  07. červen 2003

Astronomický snímek dne (APOD) - 07. červen 2003

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Zkroucená spirální galaxie ESO 510 13

Uznání: Hubble Heritage Team (STScI / AURA), C. Conselice (U. Wisconsin / STScI) et al., NASA

Jak to, že se spirální galaxie ESO 510-13 tak zkroutila? U mnoha spirálních galaxií jsou disky ploché a tenké, ale nikdy ne pevné. Spirální disky jsou volnými konglomeráty miliard hvězd a difuzního plynu a to vše gravitačně obíhá kolem galaktického středu. Předpokládá se, že ploché disky vytvořily pomalé kolize velkých plynových mračen v ranných stádiích vzniku galaxií. Zborcené disky nejsou výjmečné, dokonce o naší vlastní Mléčné dráze se předpokládá, že má malé zkroucení. Příčiny zkroucení spirál se stále zkoumají, ale o některých se předpokládá, že jde o výsledky interakcí či dokonce srážek mezi galaxiemi. ESO 510-13 je asi 150 miliónů světelných let daleko a napříč měří asi 100 000 světelných let.

Štítky: Spirální galaxie, Disk, Zborcení


3. vesmírný týden 2025

3. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 13. 1. do 19. 1. 2025. Měsíc bude v úplňku vysoko na obloze. Večerní oblohu zdobí jasná Venuše, Jupiter a už také Mars v opozici se Sluncem. Nastane také konjunkce Saturnu s Venuší. Aktivita Slunce se snížila. Uvidíme jasnou kometu C/2023 G3 (ATLAS)? Kosmonautikou hýbou testovací lety velké rakety New Glenn, která zkouší první let a přistání prvního stupně a sedmý testovací let Super Heavy Starship, kde se očekává opětovné přistání obou stupňů této superrakety a vypouštění maket družic. Před 20 lety úspěšně dosedlo pouzdro Huygens na povrch Saturnova měsíce Titanu.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Hlava čarodejnice NGC 1909

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2024 obdržel snímek „Hlava čarodejnice NGC 1909“, jehož autorem je slovenský astrofotograf Ján Gajdoš.   Během Filipojakubské či též Valpuržiny noci z 30. dubna na 1. května se od nepaměti na vyvýšených místech zapalují velké ohně jako

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Jupiter v souhvězdí  Byka

Jupiter v souhvězdí Býka foceno mobilem

Další informace »