Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  06. červen 2003

Astronomický snímek dne (APOD) - 06. červen 2003

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Slunce, Měsíc a horkovzdušný balón

Uznání a copyright: Thilo Kranz

Pozorovatelé v celém Německu sledovali 31. května východ Slunce a těšili se na nebeskou hru stínů slunečního zatmění. Astrofotograf Thilo Kranz v Bonnu si postavil svůj malý refraktor s kamerou na Kennedyho mostě nad Rýnem, aby měl dobrý výhled na severovýchod. Načasování tohoto zatmění se muselo zdát ideální také pro místní let balónem, jelikož horkovzdušní balónisté mají také rádi časné ranní hodiny s obvykle mírným přízemním větrem. Kranz a jeho kolegové si povšimli balónu unášeného na mlhavé obloze u obzoru a dohadovali se o pozorování zatmění z jeho paluby. Když se ale zatmělé Slunce konečně vynořilo do pohledu, tak byli potěšeni tím, že jim stroj lehčí vzduchu z jejich pozorovacího místa poskytnul velice zvláštní podívanou. Balón jako silueta na prostředním panelu této montáže z Kranzových teleskopický snímků zatmění editorům APODu připomíná dobře živený vykřičník!

Štítky: Sluneční zatmění, Annular eclipse, Hot air balloon


34. vesmírný týden 2018

34. vesmírný týden 2018

Přehled událostí na obloze od 20. 8. do 26. 8. 2018. Měsíc bude v úplňku. Večer je vidět přehlídka jasných planet od Venuše přes Jupiter, Saturn až po Mars. Aktivita Slunce je velmi nízká. nad ránem se pomalu objevuje Merkur a zvířetníkové světlo. Očekáváme tři starty raket. Před 120 lety se narodil první laureát Nušlovy ceny Karel Čacký a jeden z předsedů České astronomické společnosti Václav Jaroš. Před 25 lety přišla NASA o sondu Mars Observer.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Leo Triplet (M65, M66, NGC3628)

Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2018 obdržel snímek „Leo Triplet“, jehož autorem je Pavel Pech   Na noční obloze se nalézá nepřeberné množství zajímavých objektů či jejich skupin. Jednou z nich je i skupina tří galaxií, nazvaná též Leo Triplet. To proto, že ji na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Meteor

18.8.2018; Canon 350D +Samyang 8/3.5;28s; 1600ISO, Tesárske Mlyňany.

Další informace »