Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  06. červen 2003

Astronomický snímek dne (APOD) - 06. červen 2003

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Slunce, Měsíc a horkovzdušný balón

Uznání a copyright: Thilo Kranz

Pozorovatelé v celém Německu sledovali 31. května východ Slunce a těšili se na nebeskou hru stínů slunečního zatmění. Astrofotograf Thilo Kranz v Bonnu si postavil svůj malý refraktor s kamerou na Kennedyho mostě nad Rýnem, aby měl dobrý výhled na severovýchod. Načasování tohoto zatmění se muselo zdát ideální také pro místní let balónem, jelikož horkovzdušní balónisté mají také rádi časné ranní hodiny s obvykle mírným přízemním větrem. Kranz a jeho kolegové si povšimli balónu unášeného na mlhavé obloze u obzoru a dohadovali se o pozorování zatmění z jeho paluby. Když se ale zatmělé Slunce konečně vynořilo do pohledu, tak byli potěšeni tím, že jim stroj lehčí vzduchu z jejich pozorovacího místa poskytnul velice zvláštní podívanou. Balón jako silueta na prostředním panelu této montáže z Kranzových teleskopický snímků zatmění editorům APODu připomíná dobře živený vykřičník!

Štítky: Sluneční zatmění, Annular eclipse, Hot air balloon


19. vesmírný týden 2024

19. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 6. 5. do 12. 5. 2024. Měsíc bude v novu a čeká nás extrémně mladý srpek na večerní obloze. Slunce je hodně aktivní, nastaly silné erupce. Oblohu ozdobila slabá polární záře a nečekaně s ní se objevil i deorbitující horní stupeň Falconu 9. Planety jsou v tomto týdnu velmi obtížně viditelné. Pozorovat můžeme několik slabších komet. Na ranní obloze létají éta Aquaridy. K odvrácené straně Měsíce se vydala čínská sonda Chang’e 6 a na čínské orbitální stanici Tiangong se vyměnily tříčlenné posádky. Před 60 lety se narodil český astronom a popularizátor Václav Knoll. Před 15 lety proběhla poslední oprava vesmírného dalekohledu HST.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

V zajetí barev

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2024 obdržel snímek „V zajetí barev“, jehož autorem je Pavel Váňa   Kdo by neměl rád jaro, kdy po studených zamračených  dnech, skrovně prosvětlených hřejivými slunečními paprsky se příroda začíná probouzet. Zelenající se stromy jsou

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Polární záře

Drujá vlna polární záře. Čas mezi 0:15 až 1:15, 11.5.2024. Foto bez úprav. Polární záře se objevovala i u souhvězdí severní koruna.

Další informace »