Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  06. červen 2003

Astronomický snímek dne (APOD) - 06. červen 2003

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Slunce, Měsíc a horkovzdušný balón

Uznání a copyright: Thilo Kranz

Pozorovatelé v celém Německu sledovali 31. května východ Slunce a těšili se na nebeskou hru stínů slunečního zatmění. Astrofotograf Thilo Kranz v Bonnu si postavil svůj malý refraktor s kamerou na Kennedyho mostě nad Rýnem, aby měl dobrý výhled na severovýchod. Načasování tohoto zatmění se muselo zdát ideální také pro místní let balónem, jelikož horkovzdušní balónisté mají také rádi časné ranní hodiny s obvykle mírným přízemním větrem. Kranz a jeho kolegové si povšimli balónu unášeného na mlhavé obloze u obzoru a dohadovali se o pozorování zatmění z jeho paluby. Když se ale zatmělé Slunce konečně vynořilo do pohledu, tak byli potěšeni tím, že jim stroj lehčí vzduchu z jejich pozorovacího místa poskytnul velice zvláštní podívanou. Balón jako silueta na prostředním panelu této montáže z Kranzových teleskopický snímků zatmění editorům APODu připomíná dobře živený vykřičník!

Štítky: Sluneční zatmění, Annular eclipse, Hot air balloon


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Soví mlhovia

Newton 1000/200 + kamera ZWO ASI 183 MC

Další informace »