Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  04. červen 2003

Astronomický snímek dne (APOD) - 04. červen 2003

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Zatmění v oparu

Uznání a copyright: Olivier Meeckers (Groupe Astronomie de Spa)

Když 31. května ráno nad většinou Evropy spolu vyšly Slunce a Měsíc, tak první zatmění slunce v roce 2003 už bylo v běhu. Přestože byl pohled na úplnou prstencovou fázi zatmění omezen na vzdálené severní oblasti, i tak byli ranovstajové odměněni inspirující podívanou na dvě nebeská tělesa, která jsou pro život na planetě Zemi nejdůležitější. Astrofotograf Olivier Meeckers Belgium sledoval představení za rozbřesku z Charneux, odkud pořídil tento evokativní obrázek částečně zakrytého Slunce jak vychází nad přízračným zjevením oparu a stromů. Minulý měsíc byl pro pozorovatele zatmění opravdu zaslíbeným, jelikož květnový úplněk i (druhý) nov způsobily jednak měsíční a jednak sluneční zatmění. Také v listopadu 2003 nastanou úplná zatmění jak Měsíce tak i Slunce.

Štítky: Sluneční zatmění, Annular eclipse


34. vesmírný týden 2018

34. vesmírný týden 2018

Přehled událostí na obloze od 20. 8. do 26. 8. 2018. Měsíc bude v úplňku. Večer je vidět přehlídka jasných planet od Venuše přes Jupiter, Saturn až po Mars. Aktivita Slunce je velmi nízká. nad ránem se pomalu objevuje Merkur a zvířetníkové světlo. Očekáváme tři starty raket. Před 120 lety se narodil první laureát Nušlovy ceny Karel Čacký a jeden z předsedů České astronomické společnosti Václav Jaroš. Před 25 lety přišla NASA o sondu Mars Observer.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Leo Triplet (M65, M66, NGC3628)

Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2018 obdržel snímek „Leo Triplet“, jehož autorem je Pavel Pech   Na noční obloze se nalézá nepřeberné množství zajímavých objektů či jejich skupin. Jednou z nich je i skupina tří galaxií, nazvaná též Leo Triplet. To proto, že ji na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Meteor

18.8.2018; Canon 350D +Samyang 8/3.5;28s; 1600ISO, Tesárske Mlyňany.

Další informace »