Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  07. září 2001

Astronomický snímek dne (APOD) - 07. září 2001

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Měsíc A Slunce

Composite Image Uznání: Fred Espenak (courtesy of www.MrEclipse.com)

Dnešní kompozitní snímek byl vytvořen z 22 separátních snímků Měsíce a Slunce a všechny byly pořízeny z Chisamba v Zambii během úplné fáze zatmění Slunce 21. července 2001. Vícenásobné expozice byly digitálně zpracovány a zkombinovány do jednotného obrazu plného podrobností, jenž by žádná jednotlivá expozice kamerou nebo pozorování pouhým okem nemohlo snadno vyjevit. Nejúžasnější jsou neuvěřitelně tekoucí proudy ve vnější atmosféře Slunce nebo ve sluneční koroně, jenž je obtížné uvidět kromě podívané při úplném zatmění. A dále, na přivrácené tmavé straně Měsíce lze též spatřit útvary osvětlené slunečním světlem odraženým od Země v úplňku. Hned za východním okrajem Měsíce (vlevo) se zdá se, jak by tam visela obrovská sluneční protuberance, zatímco o průměr dále na východ zatmělého Slunce je poměrně slabá hvězda (4. mag) 1 Geminorum.

Štítky: Měsíc, Sluneční zatmění, Sluneční korona, Composite image


33. vesmírný týden 2018

33. vesmírný týden 2018

Přehled událostí na obloze od 13. 8. do 19. 8. 2018. Měsíc bude v první čtvrti. Nastává maximum meteorického roje Perseid. Večer je vidět Venuše, Jupiter a Saturn, celou noc Mars a nad ránem Neptun a Uran. Aktivita Slunce je stále velmi nízká. Na obloze připomínáme též kometu 21P a zákryt hvězdy planetkou Gotho. Sonda Parker Solar Probe je úspěšně na cestě ke Slunci.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Leo Triplet (M65, M66, NGC3628)

Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2018 obdržel snímek „Leo Triplet“, jehož autorem je Pavel Pech   Na noční obloze se nalézá nepřeberné množství zajímavých objektů či jejich skupin. Jednou z nich je i skupina tří galaxií, nazvaná též Leo Triplet. To proto, že ji na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

M27

Planetární mlhovina M27 "Činka".

Další informace »