Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  06. září 2001

Astronomický snímek dne (APOD) - 06. září 2001

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Měsíc A hvězdy

Uznání kompozitního snímku: T.A. Rector, I.P. Dell'Antonio, NOAO, AURA, NSF

Zde je něco, co nemůžete příliš často uvidět ... podrobný obrázek měsíčního úplňku v pozadí obklopeného bohatým polem hvězd. Je pravdou, že jasné měsíční světlo rozptylované atmosférou maskuje slabší hvězdy, ale snímky sluncem osvětlené části Měsíce pořízené pozemskými dalekohledy nebo kamerami na měsíční povrchu často selhávají v tom, aby vůbec ukázaly nějaké hvězdy v pozadí. Proč? Protože jsou expoziční doby příliš krátké. Pro zachycení obrazu jasného měsíčního povrchu se vyžadují velmi krátké expozice trvající zlomky sekund. Ale hvězdy (a galaxie!) v pozadí, takové jaké jsou vidět nahoře jsou mnohem slabší a vyžadují expozice trvající minuty až hodiny, jenž by zase vážně přeexponovaly povrch Měsíce. A tak je samozřejmě tento úžasný pohled ve skutečnosti kombinací dvou digitálních snímků: krátké expozice ostře zaznamenávající podrobnosti měsíčního povrchu za úplňku superponované na separátní, velmi dlouhou expozici pořízenou bez Měsíce v hvězdném poli. Konečná prezentace Měsíce a hvězd pozadí je velice dramatická, i když by nemohla být zachycena jedinou expozicí.

Štítky: Měsíc, Exposure time, Composite image


49. vesmírný týden 2019

49. vesmírný týden 2019

Přehled událostí na obloze od 2. 12. do 8. 12. 2019. Měsíc bude v první čtvrti. Podvečerní obloha patří Venuši a Saturnu, Jupiter rychle mizí. Ráno je vidět Merkur a Mars. Na ISS má proběhnout další výstup k AMS-02 a měly by k ní startovat dvě zásobovací lodi. Před 380 lety byl pozorován první přechod Venuše přes sluneční kotouč.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC6888 a PN G75.5+1.7

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2019 obdržel snímek „NGC6888 a PN G75.5+1.7“, jehož autorem je Vladimír Nádvorník   Hvězdné objekty mívají často poněkud tajemná označení, která i mnoha astronomům dokonce ani nenaznačí … Tak třeba „NGC6888 a PN G75.5+1.7“ z titulku tohoto

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc

Měsíc

Další informace »