Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  06. září 2001

Astronomický snímek dne (APOD) - 06. září 2001

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Měsíc A hvězdy

Uznání kompozitního snímku: T.A. Rector, I.P. Dell'Antonio, NOAO, AURA, NSF

Zde je něco, co nemůžete příliš často uvidět ... podrobný obrázek měsíčního úplňku v pozadí obklopeného bohatým polem hvězd. Je pravdou, že jasné měsíční světlo rozptylované atmosférou maskuje slabší hvězdy, ale snímky sluncem osvětlené části Měsíce pořízené pozemskými dalekohledy nebo kamerami na měsíční povrchu často selhávají v tom, aby vůbec ukázaly nějaké hvězdy v pozadí. Proč? Protože jsou expoziční doby příliš krátké. Pro zachycení obrazu jasného měsíčního povrchu se vyžadují velmi krátké expozice trvající zlomky sekund. Ale hvězdy (a galaxie!) v pozadí, takové jaké jsou vidět nahoře jsou mnohem slabší a vyžadují expozice trvající minuty až hodiny, jenž by zase vážně přeexponovaly povrch Měsíce. A tak je samozřejmě tento úžasný pohled ve skutečnosti kombinací dvou digitálních snímků: krátké expozice ostře zaznamenávající podrobnosti měsíčního povrchu za úplňku superponované na separátní, velmi dlouhou expozici pořízenou bez Měsíce v hvězdném poli. Konečná prezentace Měsíce a hvězd pozadí je velice dramatická, i když by nemohla být zachycena jedinou expozicí.

Štítky: Měsíc, Exposure time, Composite image


8. vesmírný týden 2020

8. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 17. 2. do 23. 2. 2020. Měsíc bude v novu, v první polovině týdne bude viditelný na ranní obloze spolu s planetami Mars, Jupiter a Saturn. Večer máme na obloze velmi jasnou Venuši a končí viditelnost Merkuru. Večerní obloha nabízí také dvě komety. Podařily se všechny plánované starty v čele se sondou Solar Orbiter. Odloženy byly jen Starlinky. Před 90 lety si Clyde Tombaugh poprvé všimnul Pluta.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

B150 - Mořský koník

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2020 obdržel snímek „Mořský koník“, jehož autorem je Evžen Brunner   „Mořský koník“…. kde bychom jej asi měli hledat? Samozřejmě náš první pohled nejspíš zamíří opravdu kamsi do mořských hlubin. A při troše štěstí jej tam uvidíme. Spatřit

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc a Jupiter nad Jihlavou

Měsíc a Jupiter

Další informace »