Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  06. září 2001

Astronomický snímek dne (APOD) - 06. září 2001

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Měsíc A hvězdy

Uznání kompozitního snímku: T.A. Rector, I.P. Dell'Antonio, NOAO, AURA, NSF

Zde je něco, co nemůžete příliš často uvidět ... podrobný obrázek měsíčního úplňku v pozadí obklopeného bohatým polem hvězd. Je pravdou, že jasné měsíční světlo rozptylované atmosférou maskuje slabší hvězdy, ale snímky sluncem osvětlené části Měsíce pořízené pozemskými dalekohledy nebo kamerami na měsíční povrchu často selhávají v tom, aby vůbec ukázaly nějaké hvězdy v pozadí. Proč? Protože jsou expoziční doby příliš krátké. Pro zachycení obrazu jasného měsíčního povrchu se vyžadují velmi krátké expozice trvající zlomky sekund. Ale hvězdy (a galaxie!) v pozadí, takové jaké jsou vidět nahoře jsou mnohem slabší a vyžadují expozice trvající minuty až hodiny, jenž by zase vážně přeexponovaly povrch Měsíce. A tak je samozřejmě tento úžasný pohled ve skutečnosti kombinací dvou digitálních snímků: krátké expozice ostře zaznamenávající podrobnosti měsíčního povrchu za úplňku superponované na separátní, velmi dlouhou expozici pořízenou bez Měsíce v hvězdném poli. Konečná prezentace Měsíce a hvězd pozadí je velice dramatická, i když by nemohla být zachycena jedinou expozicí.

Štítky: Měsíc, Exposure time, Composite image


39. vesmírný týden 2020

39. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 21. 9. do 27. 9. 2020. Měsíc bude v první čtvrti. Večer jsou nízko nad jihem Jupiter a Saturn, po půlnoci je velmi vysoko nad jihovýchodem Mars a nad ránem je vidět jasná Venuše. Na ranní obloze je vidět slabý kužel zvířetníkového světla. Nastává rovnodennost, začíná astronomický podzim. Aktivita Slunce je nízká. Zaznamenán byl jeden úspěšný čínský start, dva americké potkal odklad. Před 90 lety se narodil americký astronaut John Young, který letěl v lodích Gemini a Apollo a stihl i první lety raketoplánu.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Expedícia Perzeidy 2020

Titul Česká astrofotografie měsíce za srpen 2020 získal snímek „Expedícia Perzeidy 2020“, jehož autorem je Robert Barsa   Slzy svatého Vavřince. Pravděpodobně jste toto pojmenování někdy slyšeli. Kdo byl svatý Vavřinec a proč o něm píšeme v tomto textu? Každý rok, okolo

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc a planety

Měsíc a planety

Další informace »