Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  03. červen 2003

Astronomický snímek dne (APOD) - 03. červen 2003

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Mléčná dráha za zatmělým Měsícem

Uznání a copyright: Juan Carlos Casado

Co to je za Měsícem? Každý měsíc náš Měsíc přezařuje a přechází před mnoha zajímavými hvězdnými poli. K vyjímkám dochází při novu a při úplném zatmění. Vyjma úplného zatmění Slunce je v pozadí nového Měsíce obvykle Slunce, ještě jasnější nebeské těleso, které snadno přezáří všechno za ním. Dokonce i nejdelší úplné zatmění slunce trvá jenom několik minut a přitom je sluneční korona pořád dosti jasná. Při úplném zatmění Měsíce ovšem úplněk potemní a hodinu i více se tak mohou předvádět majestátní hvězdná pole. To byl i případ v polovině minulého měsíce, kdy se podařilo zachytit vzácný zjev zatmělého Měsíce superponovaný před naší domovskou galaxií Mléčnou dráhou. Přestože se zatmělý Měsíc zcela nachází v stínu Země, tak je pořád ještě nejjasnějším objektem napravo. Snímek nahoře byl pořízen za nízkých teplot při expedici Teide 2003 na horu Mirador del Pico Viejo na Kanárských ostrovech ve Španělsku, na severozápad od pobřeží Afriky.

Štítky: Měsíc, Zatmění, Milky Way Galaxy


21. vesmírný týden 2024

21. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 20. 5. do 26. 5. 2024. Měsíc ve fázi kolem úplňku silně září na noční obloze a vlastně tím začíná období světlejších nocí, protože se blíží slunovrat. Planety večer vidět nejsou a na ranní obloze je pouze velmi nízko Saturn a snaží se vylézt i Mars. V koronografu SOHO budou v konjunkci Jupiter a Venuše. Aktivita Slunce je pořád docela velká, i když ve světle uplynulého týdne výrazně nižší. Pozorovatelé deep-sky objektů a komet jistě znají online web CzSkY.cz, který doznal dalšího vylepšení. New Shepard je zpět ve službě. Starliner na svůj let s posádkou stále čeká. Falcon 9 zaznamenal již 21. znovupoužití prvního stupně.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

V zajetí barev

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2024 obdržel snímek „V zajetí barev“, jehož autorem je Pavel Váňa   Kdo by neměl rád jaro, kdy po studených zamračených  dnech, skrovně prosvětlených hřejivými slunečními paprsky se příroda začíná probouzet. Zelenající se stromy jsou

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíční krátery a moře

Další informace »