Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  03. červen 2003

Astronomický snímek dne (APOD) - 03. červen 2003

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Mléčná dráha za zatmělým Měsícem

Uznání a copyright: Juan Carlos Casado

Co to je za Měsícem? Každý měsíc náš Měsíc přezařuje a přechází před mnoha zajímavými hvězdnými poli. K vyjímkám dochází při novu a při úplném zatmění. Vyjma úplného zatmění Slunce je v pozadí nového Měsíce obvykle Slunce, ještě jasnější nebeské těleso, které snadno přezáří všechno za ním. Dokonce i nejdelší úplné zatmění slunce trvá jenom několik minut a přitom je sluneční korona pořád dosti jasná. Při úplném zatmění Měsíce ovšem úplněk potemní a hodinu i více se tak mohou předvádět majestátní hvězdná pole. To byl i případ v polovině minulého měsíce, kdy se podařilo zachytit vzácný zjev zatmělého Měsíce superponovaný před naší domovskou galaxií Mléčnou dráhou. Přestože se zatmělý Měsíc zcela nachází v stínu Země, tak je pořád ještě nejjasnějším objektem napravo. Snímek nahoře byl pořízen za nízkých teplot při expedici Teide 2003 na horu Mirador del Pico Viejo na Kanárských ostrovech ve Španělsku, na severozápad od pobřeží Afriky.

Štítky: Měsíc, Zatmění, Milky Way Galaxy


4. vesmírný týden 2025

4. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 20. 1. do 26. 1. 2025. Měsíc bude v poslední čtvrti. Večer je Venuše poblíž Saturnu, vysoko nad jihovýchodem je Jupiter a nad východem Mars. Titan opět vrhne stín na Saturn. Aktivita Slunce je nízká. Kometa C/2023 G3 (ATLAS) byla fotografovatelná i ve dne a nyní bude ozdobou oblohy na jižní polokouli. Konečně se povedly testovací lety dvou obřích raket. New Glenn úspěšně dosáhl oběžné dráhy, ale první stupeň pokus o přistání neprovedl. Naopak první stupeň Super Heavy naopak úspěšně přistál na startovní věž, zatímco Starship byla zničena poté, co měla problémy těsně před dosažením plánované dráhy. 95 let se dožívá Buzz Aldrin, který stanul jako druhý na povrchu Měsíce v rámci Apolla 11 a 85 let by se dožil náš přední popularizátor kosmonautiky Antonín Vítek.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Hlava čarodejnice NGC 1909

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2024 obdržel snímek „Hlava čarodejnice NGC 1909“, jehož autorem je slovenský astrofotograf Ján Gajdoš.   Během Filipojakubské či též Valpuržiny noci z 30. dubna na 1. května se od nepaměti na vyvýšených místech zapalují velké ohně jako

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Sluneční skvrny

Sluneční skvrny foceno afokalne AR 102/600 mm zvětšení 24x

Další informace »