Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  22. květen 2003

Astronomický snímek dne (APOD) - 22. květen 2003

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Montáž zatmělého Měsíce

Uznání a copyright: Sebastien Gauthier

Poté co astronom amatér Sebastien Gauthier shlédnul tento květen zatmění Měsíce, tak pečlivě složil tuto montáž teleskopických snímků průchodu Měsíce stínem planety Země. Nejhlubší část úplného zatmění odpovídá expozici ve středu a hra světla na povrchu Měsíce krásně demonstruje, že jak se stín planety rozprostírá do prostoru, tak není jednolitě tmavý. I v tomto tlumeném, zčervenalém slunečním světle rozptylovaném zemskou atmosférou do oblasti kuželovitého stínu, neboli do umbry, jsou stále vidět měsíční moře a pohoří. Při tomto zatmění vedla trajektorie Měsíce na sever od tmavého jádra umbry a zde je vidět, jak vrhá stín přes jižní vysočiny kráterovaného Měsíce. Gauthierův dalekohled a kamera byly postaveny u Champlainovy observatoře Trois-Rivieres College v Quebeku v Kanadě.

Štítky: Lunární zatmění


34. vesmírný týden 2018

34. vesmírný týden 2018

Přehled událostí na obloze od 20. 8. do 26. 8. 2018. Měsíc bude v úplňku. Večer je vidět přehlídka jasných planet od Venuše přes Jupiter, Saturn až po Mars. Aktivita Slunce je velmi nízká. nad ránem se pomalu objevuje Merkur a zvířetníkové světlo. Očekáváme tři starty raket. Před 120 lety se narodil první laureát Nušlovy ceny Karel Čacký a jeden z předsedů České astronomické společnosti Václav Jaroš. Před 25 lety přišla NASA o sondu Mars Observer.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Leo Triplet (M65, M66, NGC3628)

Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2018 obdržel snímek „Leo Triplet“, jehož autorem je Pavel Pech   Na noční obloze se nalézá nepřeberné množství zajímavých objektů či jejich skupin. Jednou z nich je i skupina tří galaxií, nazvaná též Leo Triplet. To proto, že ji na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Meteor

18.8.2018; Canon 350D +Samyang 8/3.5;28s; 1600ISO, Tesárske Mlyňany.

Další informace »