Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  23. květen 2003

Astronomický snímek dne (APOD) - 23. květen 2003

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Zatmělý Měsíc a hvězdy

Uznání a copyright: Jay Ouellet

Zpola zastíněný pozemský Měsíc nabývá výrazného vzhledu proti poli hvězd na tomto úchvatném obrázku pořízeném teleobjektivem během částečné fáze měsíčního zatmění v minulém týdnu. Obrázek není složeninou, ale byl digitálně zpracován tak, aby vynikly útvary, které se nacházejí ve velkém rozsahu jasnosti. Na samotném Měsíci jsou viditelné povrchové podrobnosti jak v jasné, nezakryté části pod přímým slunečním světlem, tak v mnohem tlumenější zatmělé části měděné barvy. Zdá se, že pozadí hvězd, také mnohem slabší než sluncem osvětlený povrch Měsíc, spolu s neobvyklým osvětlením, přispívá k tajemnému "3D" vnímání měsíčního tělesa. Snímek pořídil kanadský astrofotograf Jay Ouellet z observatoře l'Observatoire de la Decouverte v Val Belair na předměstí Quebec City, kde se sešlo asi 200 pozorovatelů, aby si vychutnali nebeské představení.

Štítky: Lunární zatmění


34. vesmírný týden 2018

34. vesmírný týden 2018

Přehled událostí na obloze od 20. 8. do 26. 8. 2018. Měsíc bude v úplňku. Večer je vidět přehlídka jasných planet od Venuše přes Jupiter, Saturn až po Mars. Aktivita Slunce je velmi nízká. nad ránem se pomalu objevuje Merkur a zvířetníkové světlo. Očekáváme tři starty raket. Před 120 lety se narodil první laureát Nušlovy ceny Karel Čacký a jeden z předsedů České astronomické společnosti Václav Jaroš. Před 25 lety přišla NASA o sondu Mars Observer.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Leo Triplet (M65, M66, NGC3628)

Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2018 obdržel snímek „Leo Triplet“, jehož autorem je Pavel Pech   Na noční obloze se nalézá nepřeberné množství zajímavých objektů či jejich skupin. Jednou z nich je i skupina tří galaxií, nazvaná též Leo Triplet. To proto, že ji na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Meteor

18.8.2018; Canon 350D +Samyang 8/3.5;28s; 1600ISO, Tesárske Mlyňany.

Další informace »