Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  23. květen 2003

Astronomický snímek dne (APOD) - 23. květen 2003

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Zatmělý Měsíc a hvězdy

Uznání a copyright: Jay Ouellet

Zpola zastíněný pozemský Měsíc nabývá výrazného vzhledu proti poli hvězd na tomto úchvatném obrázku pořízeném teleobjektivem během částečné fáze měsíčního zatmění v minulém týdnu. Obrázek není složeninou, ale byl digitálně zpracován tak, aby vynikly útvary, které se nacházejí ve velkém rozsahu jasnosti. Na samotném Měsíci jsou viditelné povrchové podrobnosti jak v jasné, nezakryté části pod přímým slunečním světlem, tak v mnohem tlumenější zatmělé části měděné barvy. Zdá se, že pozadí hvězd, také mnohem slabší než sluncem osvětlený povrch Měsíc, spolu s neobvyklým osvětlením, přispívá k tajemnému "3D" vnímání měsíčního tělesa. Snímek pořídil kanadský astrofotograf Jay Ouellet z observatoře l'Observatoire de la Decouverte v Val Belair na předměstí Quebec City, kde se sešlo asi 200 pozorovatelů, aby si vychutnali nebeské představení.

Štítky: Lunární zatmění


7. vesmírný týden 2026

7. vesmírný týden 2026

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 9. 2. do 15. 2. 2026. Měsíc bude v poslední čtvrti a je viditelný ráno a dopoledne. Nízko na večerní oblohu se dostává Merkur, velké planety jsou zatím vidět všechny. Aktivita Slunce byla vysoká, ale polární záře byla vidět jen v severských zemích. Chystá se start mise Crew-12 k ISS. Před 65 lety se na cestu k Venuši vydala Veněra 1. Před 25 lety přistála NEAR-Shoemaker na planetce Eros a před 15 lety minula mise Stardust kometu 9P/Tempel.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

M27 přes 1.54m Dánský dalekohled, La Silla

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2025 obdržel snímek autorů Kamil Hornoch a Martin Myslivec s názvem M27 – Dumbbell Nebula Kalendář ukazuje datum 14. srpna 1758 a francouzský astronom Charles Messier na observatoři v Hôtel de Cluny v Paříži pátrá po Halleyově kometě. Pátrá však již

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Polární záře, Kostomlaty pod Milešovkou 19.1.2026

Další informace »