Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  21. květen 2003

Astronomický snímek dne (APOD) - 21. květen 2003

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Měděný Měsíc a Zlatá brána

Uznání a copyright: Evad Damast

Když 15. května vyšel nad mostem Zlatá brána v San Francisku Měsíc, tak most i Měsíc už byly ve stínu Země. Most je samozřejmě v zemském stínu každou noc, zatímco Měsíc má tu příležitost jenom dvakrát do roka při měsíčním zatmění. Přestože úplná fáze zatmění Měsíce začala ještě před jeho východem, tak v místech s jasnou oblohou si mnozí lidé vyšli ven obdivovat tu podívanou. Pozorovatelé u tohoto zatmění hlásili, že měděně zbarvený Měsíc byl během totality tmavší než obvykle. Dramatická barva je patrná na této mnohonásobné expozici vycházejícího zčervenalého Měsíce, kterou pořídil astrofotograf Evad Damast. Damast zatmění pozoroval z Marin Headlands severozápadně od slavného mostu a díval se zpátky k zátoce a ke světlům města.

Štítky: Lunární zatmění, Golden Gate Bridge


34. vesmírný týden 2018

34. vesmírný týden 2018

Přehled událostí na obloze od 20. 8. do 26. 8. 2018. Měsíc bude v úplňku. Večer je vidět přehlídka jasných planet od Venuše přes Jupiter, Saturn až po Mars. Aktivita Slunce je velmi nízká. nad ránem se pomalu objevuje Merkur a zvířetníkové světlo. Očekáváme tři starty raket. Před 120 lety se narodil první laureát Nušlovy ceny Karel Čacký a jeden z předsedů České astronomické společnosti Václav Jaroš. Před 25 lety přišla NASA o sondu Mars Observer.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Leo Triplet (M65, M66, NGC3628)

Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2018 obdržel snímek „Leo Triplet“, jehož autorem je Pavel Pech   Na noční obloze se nalézá nepřeberné množství zajímavých objektů či jejich skupin. Jednou z nich je i skupina tří galaxií, nazvaná též Leo Triplet. To proto, že ji na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Meteor

18.8.2018; Canon 350D +Samyang 8/3.5;28s; 1600ISO, Tesárske Mlyňany.

Další informace »