Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  02. červen 2003

Astronomický snímek dne (APOD) - 02. červen 2003

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Mlhy na Marsu

Uznání: MSSS, JPL, NASA

Části jižního Marsu během minulé marťanské zimy pokryly mlhy mračen a prachu. Velké vodní mraky obklopovaly obří vulkány, jako je Ascraeus Mons, kruhovitý středový útvar na snímku nahoře. Také trochu více na jihozápad vykukují ze svých vodních mračen Pavonis Mons a Arisa Mons. Drsný terén pod středem je Labyrinthus Noctis, bludiště hlubokých koryt, které se táhne více jak 200 kilometrů. Přímo na jihu zamlžuje velká bílá prachová bouře velké plató Syria Planum. Tuto mozaiku snímků pořídila sonda Mars Global Surveyor, která nyní obíhá kolem Marsu. K Rudé planetě, pojmenované podle římského boha války, se nyní blíží pět nových, ze Země vypuštěných sond.

Štítky: Mars, Prach, Mračna


28. vesmírný týden 2025

28. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 7. 7. do 13. 7. 2025. Měsíc bude v úplňku. Mars je velmi nízko na večerní obloze a lepší je viditelnost planet ráno, především Saturnu a Venuše. Síť dalekohledů ATLAS má na kontě další zajímavý objev, mezihvězdnou kometu. Aktivita Slunce je velmi nízká. Noční svítící oblaka opět jednu noc výrazně potěšila pozorovatele oblohy. 1. července byla úspěšně vypuštěna další evropská meteorologická družice MTG-S1. K ISS dorazil zásobovací Progress MS-31. 75 let by se dožil Yuji Hyakutake, jehož kometa ozdobila jarní oblohu v roce 1996.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hvězdná obloha

Lyra, Had, Hadonoš, Herkules | Fotoaparát Canon PowerShot SX10 IS

Další informace »