Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  01. červen 2003

Astronomický snímek dne (APOD) - 01. červen 2003

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

GRO J1655 40: Důkaz rotující černé díry

Uznání kresby: A. Hobart, CXC

Ve středu rotujícího víru horkého plynu je pravděpodobně stvoření, které ještě nikdy nebylo přímo vidět: černá díra. Studium jasného světla, které vyzařuje vířící plyn často ukazuje, že se tam nachází nejenom černá díra, ale také její vlastnosti. Například u plynu, který obklopuje GRO J1655-40, bylo nalezeno neobvyklé blikání s rychlostí 450 krát za sekundu. Předchozí odhady hmotnosti pro centrální objekt o sedminásobné hmotnosti našeho Slunce lze vysvětlit hodnotu rychlého blikání černou dírou, která se velice rychle otáčí. Jaký fyzikální mechanismus opravdu způsobuje blikání i pomalejší kvaziperiodické oscilace (Quasi-Periodic Oscillation - QPO) v akrečních discích, který obklopují černé díry a neutronové hvězdy, zůstává předmětem výzkumu.

Štítky: Černá díra, Flickering


38. vesmírný týden 2018

38. vesmírný týden 2018

Přehled událostí na obloze od 17. 9. do 23. 9. 2018. Měsíc je mezi čtvrtí a úplňkem. Venuše je nejlépe viditelná ve dne, Jupiter jen večer velmi nízko na jihozápadě. Mars a Saturn jsou nízko v okolí jižního obzoru. Viděli jsme další start a přistání Falconu 9. Odstartovala poslední Delta II. Počasí odložilo start japonské nákladní lodi. Před 15 roky jsme se rozloučili se sondou Galileo u Jupiteru a před 10 lety s panem profesorem Emilem Škrabalem. Začíná astronomický podzim.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Radiant

Titul Česká astrofotografie měsíce za srpen 2018 obdržel snímek „Radiant“, jehož autorem je Lukáš Veselý   Kdo by je neznal … srpnové padající hvězdy jsou velmi populární i mezi neastronomy. Ostatně, s téměř železnou pravidelností se opakují rok co rok za příjemných prázdninových

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mesic

krater Clavius

Další informace »