Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  31. květen 2003

Astronomický snímek dne (APOD) - 31. květen 2003

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

NGC 1818: Vyberte si hvězdu

Uznání: R. Elson and R. Sword (IoA Cambridge), NASA

Toto je NGC 1818, mladá, blýskavá kupa si 20 000 hvězd, která sídlí 180 000 světelných let daleko ve Velkém Magelanově mračnu. Vyberte si hvězdu. Jakoukoliv. Astronomové by si mohli vybrat skromnou modravě bílou hvězdu (v kroužku), která se zdá být horkým, nově vzniklým bílým trpaslíkem. Co je na tom tak zajímavé? Standardní astronomická moudrost říká, že hvězdy 5 krát hmotnější jak Slunce rychle vypotřebují svoje jaderné palivo a skončí svůj život okázalým výbuchem supernovy. Při hmotnosti menší než tato kritická hmota se vyvinou do červeného obra, projdou poměrně mírnou fází planetární mlhoviny a tiše zeslábnou podobně jako tento bílý trpaslík. Ovšem kromě tohoto člena kupy NGC 1818, kdy se tento bílý trpaslík vyvinul z červeného obra s hmotností přes 7,6 krát větší jak Slunce, který už měl vybuchnout! Jeho objev asi astronomy přinutí revidovat limitní hmotnost supernov směrem nahoru.

Štítky: Hvězdokupa, Hvězda, Bílý trpaslík


24. vesmírný týden 2021

24. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 14. 6. do 20. 6. 2021. Měsíc bude v první čtvrti. Nad ránem jsou dobře viditelné planety Jupiter a Saturn. Sluneční aktivita je nízká. Čínská kosmická loď Šen-čou 12 je připravena ke startu s třemi kosmonauty ke stanici Tiangong 3. Juno přinesla fantastické snímky Jupiterova měsíce Ganymedu. Před 230 lety se narodil americký astronom Denison Olmsted, který prováděl pozorování z Yale jedním z prvních univerzitních dalekohledů v USA a v roce 1833 po spatření meteorického deště Leonid poukázal na jejich radiant a kosmický původ.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Leo Triplet

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2021 obdržel snímek „Leo Triplet“, jehož autorem je Zdeněk Vojč   Na noční obloze se nalézá nepřeberné množství zajímavých objektů či jejich skupin. Jednou z nich je i skupina tří galaxií, nazvaná též Leo Triplet. To proto, že ji na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Úplnou náhodou

Počas snímania zatmenia Slnka sa podarilo zachytiť lietadlo A320 na linke Berlín- Antalya

Další informace »