Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  28. květen 2003

Astronomický snímek dne (APOD) - 28. květen 2003

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

SNR 0103-72.6: Dodávka kyslíku

Uznání: S.Park, D. Burrows (PSU) et al., Chandra Observatory, NASA

Výbuch supernovy, nevyhnutelný a okázalý zánik hmotných hvězd, vrhá zpátky do prostoru trosky obohacené těžkými prvky, které vznikly v jejím hvězdném jádru. Tyto prvky budoucích hvězd a planet jsou také nezbytné pro život. Na rentgenovém snímku ve falešných barvách je zde právě vidět, že zbytek supernovy SNR 0103-72.6 je právě takovým expandujícím mračnem trosek v sousední galaxii Malý Magelanův mrak. Ze změřené velikosti vnějšího expandujícího prstence rázově zahřátého plynu, kolem 150 světelných let se dá soudit, že původní exploze supernovy dosáhla Zemi asi před 10 000 lety. Už byly identifikovány stovky zbytků supernov, které se považují za astronomické laboratoře pro studium cyklu syntézy a obohacení prvků, ale rentgenové údaje tady ukazují, že horký plyn uprostřed tohoto zbytku supernovy je zvlášť bohatý na neon a na kyslík.

Štítky: Supernova, Zbytek supernovy, Rentgenové paprsky, Nucleosynthesis, Small magellanic cloud


23. vesmírný týden 2020

23. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 1. 6. do 7. 6. 2020. Měsíc bude v úplňku. Venuše bude v dolní konjunkci se Sluncem. Na večerní obloze je ještě Merkur. Ráno si relativně nízko nad jihovýchodem říká o pozornost mars, ale výše jsou blízko sebe planety Jupiter a Saturn. Událostí týdne byl úspěšný start Falconu 9 s pilotovanou lodí Crew Dragon, která se v neděli odpoledne připojila k ISS. Před 125 lety se narodil Josef Klepešta a před 55 lety startovala Gemini 4 s plánem prvního amerického výstupu do kosmu.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Venuše 18.3. a 11.4.

ČAM za březen 2020:  Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2020 obdržel snímek „Venuše 2020“, jehož autorem je Jan Klečka Venuše. Ano, tak ji známe my. Ale známe ji? Pro někoho římská bohyně lásky a krásy. Pro někoho prehistorická figurka z oblasti Pavlovických vrchů na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Sluneční skvrna

newton 150/750 + ZWO camera ASI 178

Další informace »