Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  27. květen 2003

Astronomický snímek dne (APOD) - 27. květen 2003

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Sekvence přechodu Merkura

Uznání a copyright: Dominique Dierick

Tento měsíc bylo ze Země vidět, jak přes tvář Slunce přešla planeta Merkur. Jelikož rovina oběžné dráhy Merkura přesně neodpovídá rovině oběžné dráhy Země, tak se obvykle jeví, že Merkur prochází nad nebo pod Sluncem. Celý takový přechod ukazuje časová posloupnost nahoře pořízená 7. května z balkónu v Belgii. Přechod přes Slunce trval více jak 5 hodin, takže snímky nahoře byly pořízeny s odstupem asi 15 minut. Přestože se severní póly Slunce, Země a dráhy Merkura liší, tak na obrázku všechny míří směrem vlevo, mírně nahoru. Uprostřed a zcela vpravo jsou vidět sluneční skvrny.

Štítky: Slunce, Merkur, Přechod


20. vesmírný týden 2021

20. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 17. 5. do 23. 5. 2021. Měsíc bude v první čtvrti. Večer je velmi nízko nad severozápadem Venuše a výše slábnoucí Merkur, který bude v pondělí v maximální elongaci. Nejvýše je večer Mars. Ráno jsou nad jihovýchodem Saturn a Jupiter. Aktivita Slunce je mírně zvýšená. Sledujeme průlet komety T2 Palomar kolem hvězdokupy M3. Čína zaznamenala na Marsu úspěšné dosednutí přistávacího modulu mise Tianwen-1. Kromě pravidelných startů družic Starlink můžeme zaznamenat také chystanou zásobovací misi k čínské orbitální stanici. Před šedesáti roky proletěla kolem Venuše jako mrtvé těleso sonda Veněra 1. Šlo o první průlet kolem jiné planety.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Rossete HST

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2021 obdržel snímek   „Rosetta HST“, jehož autorem je Peter Jurista ze Slovenska     Dubnové kolo soutěže „Česká astrofotografie měsíce“ je za námi. A my tu máme další její vítěznou fotografii. Čeká nás tedy snímek mlhoviny

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

M57 Prstenec

Další informace »