Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  27. květen 2003

Astronomický snímek dne (APOD) - 27. květen 2003

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Sekvence přechodu Merkura

Uznání a copyright: Dominique Dierick

Tento měsíc bylo ze Země vidět, jak přes tvář Slunce přešla planeta Merkur. Jelikož rovina oběžné dráhy Merkura přesně neodpovídá rovině oběžné dráhy Země, tak se obvykle jeví, že Merkur prochází nad nebo pod Sluncem. Celý takový přechod ukazuje časová posloupnost nahoře pořízená 7. května z balkónu v Belgii. Přechod přes Slunce trval více jak 5 hodin, takže snímky nahoře byly pořízeny s odstupem asi 15 minut. Přestože se severní póly Slunce, Země a dráhy Merkura liší, tak na obrázku všechny míří směrem vlevo, mírně nahoru. Uprostřed a zcela vpravo jsou vidět sluneční skvrny.

Štítky: Slunce, Merkur, Přechod


29. vesmírný týden 2020

29. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 13. 7. do 19. 7. 2020. Měsíc ubývá směrem k novu. Velké planety Jupiter a Saturn jsou vidět prakticky celou noc, Mars a Venuše nejlépe až ráno. Na obloze je nádherná kometa NEOWISE. Pokračuje sezóna NLC. Falcon 9 se Starlinky zaznamenal další odklad. Startovat má také sonda k Marsu, kterou připravily Spojené arabské emiráty. Před 170 lety byla provedena první primitivní fotografie hvězdy Vega a před 45 lety se setkaly posádky v rámci mise Sojuz-Apollo.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Tatranští skřítci

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2020 získal snímek „Tatranští skřítci“, jehož autory jsou Daniel Ščerba a Miloslav Druckmüller.     Bájné skřítky nalezneme snad po celém světě. Často kutají v horách rudu, tu a tam vylezou na zemský povrch a škodí nebo pomáhají.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

C/2020 F3 NEOWISE

C/2020 F3 NEOWISE

Další informace »