Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  02. březen 2002

Astronomický snímek dne (APOD) - 02. březen 2002

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

M27 není kometa

Uznání: FORS Team, 8.2-meter VLT, ESO

Astronom Charles Messier při prohlížení oblohy nad Francií osmnáctého století za účelem hledání komet pečlivě zaznamenal tento objekt jako číslo 27 na svém seznamu věcí, které zcela jistě nejsou komety. Tak co je to? Astronomové 20. století to klasifikovali jako planetární mlhovinu ... ale není to ani planeta a dokonce nemá ani kulatý vzhled a v malém dalekohledu se ani nepodobá se planetám. Messier 27 (M27) je nyní znám jako výborný příklad plynné emisní mlhoviny, která vzniká, když hvězda podobná slunci spotřebuje ve svém jádře jaderné palivo. Mlhovina vznikne, když jsou vnější vrstvy hvězdy odhozeny do vesmíru s viditelnou září generovanou atomy vybuzenými intenzivním ale neviditelným ultrafialovým zářením umírající hvězdy. Krásně symetrické mezihvězdné plynné mračno asi 1200 světelných let daleko v souhvězdí Lištičky (Vulpecula) je známé pod populárním názvem Činka. Tento pestrobarevný syntetický obraz M27 vznikl při zkouškách jednoho z dalekohledů Very Large Telescopes Evropské jižní observatoře.

Štítky: Planetární mlhovina, M27, Mlhovina Činka


39. vesmírný týden 2020

39. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 21. 9. do 27. 9. 2020. Měsíc bude v první čtvrti. Večer jsou nízko nad jihem Jupiter a Saturn, po půlnoci je velmi vysoko nad jihovýchodem Mars a nad ránem je vidět jasná Venuše. Na ranní obloze je vidět slabý kužel zvířetníkového světla. Nastává rovnodennost, začíná astronomický podzim. Aktivita Slunce je nízká. Zaznamenán byl jeden úspěšný čínský start, dva americké potkal odklad. Před 90 lety se narodil americký astronaut John Young, který letěl v lodích Gemini a Apollo a stihl i první lety raketoplánu.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Expedícia Perzeidy 2020

Titul Česká astrofotografie měsíce za srpen 2020 získal snímek „Expedícia Perzeidy 2020“, jehož autorem je Robert Barsa   Slzy svatého Vavřince. Pravděpodobně jste toto pojmenování někdy slyšeli. Kdo byl svatý Vavřinec a proč o něm píšeme v tomto textu? Každý rok, okolo

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Startrails nad Šacberkem

Canon EOS 5D MIII, Sigma 150-600mm C, složeno ve Startrails 2.3

Další informace »