Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  03. březen 2002

Astronomický snímek dne (APOD) - 03. březen 2002

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Regolit na asteroidu Eros

Uznání: NEAR Project, JHU APL, NASA

Z výše padesáti kilometrů nad asteroidem Eros se zdá, že povrch jednoho z jeho největších kráterů pokrývá neovyklá substance: regolit. Tloušťka a složení povrchového prachu, kterým regolit je zůstává předmětem mhoha výzkumů. Mnoho regolitu na planetce 433 Eros pravděpodobně vzniklo během jeho dlouhé historie početnými malými impakty. Na tomto pohledu ve skutečných barvách pořízeném automatickou sondou NEAR-SHOEMAKER, která obíhala Eros v letech 2000 a 2001, hnědé oblasti indikují regolit, který byl chemicky změněn expozicí vůči slunečnímu větru při dopadech mikrometeoritů. O bílých oblastech se myslí, že byly vystaveny poměrně menší expozici. Balvany viditelné uvnitř kráteru se zdají hnědé a tak indikují buď to, že jsou dost staré na to, aby se jejich povrch opálil slunečním větrem, nebo že se nějak pokryly nějakým tmavým povrchovým regolitem.

Štítky: Asteroid, Eros, Regolit


24. vesmírný týden 2021

24. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 14. 6. do 20. 6. 2021. Měsíc bude v první čtvrti. Nad ránem jsou dobře viditelné planety Jupiter a Saturn. Sluneční aktivita je nízká. Čínská kosmická loď Šen-čou 12 je připravena ke startu s třemi kosmonauty ke stanici Tiangong 3. Juno přinesla fantastické snímky Jupiterova měsíce Ganymedu. Před 230 lety se narodil americký astronom Denison Olmsted, který prováděl pozorování z Yale jedním z prvních univerzitních dalekohledů v USA a v roce 1833 po spatření meteorického deště Leonid poukázal na jejich radiant a kosmický původ.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Leo Triplet

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2021 obdržel snímek „Leo Triplet“, jehož autorem je Zdeněk Vojč   Na noční obloze se nalézá nepřeberné množství zajímavých objektů či jejich skupin. Jednou z nich je i skupina tří galaxií, nazvaná též Leo Triplet. To proto, že ji na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Částečné zatmění

Fotografie: Radim Kuchař Vytvořil: Milan Škopec

Další informace »