Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  04. březen 2002

Astronomický snímek dne (APOD) - 04. březen 2002

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Pásový dopravník pro raketoplán

Uznání: KSC, NASA

Pásové dopravníky NASA jsou největšími existujícími pásovými vozidly. Přestože dopravníky mají přes 5000 koňských sil, tak jejich největší rychlost je při plném nákladu méně jak dva kilometry za hodinu. Pro řízení jednoho transportéru je potřeba jedenácti lidí. Spotřeba dieselového paliva je kolem 350 litrů na kilometr (méně jak 0.007 míle na galon). Úlohou dopravníků je přesun raketoplánů NASA, zcela zkopletovaných se startovacími platformami z montážní budovy (Assembly Building) na startovací rampu (Launch Pad) v Kennedyho kosmickém středisku (Kennedy Space Center) na Floridě, USA. Dva z těchto hmotných strojů slouží ještě z dob Apolla, najely už přes 4000 kilometrů a přitom svůj náklad vždycky udržovaly perfektně zpříma. Na tomto obrázku pásový dopravník přepravuje na rampu raketoplán Columbia před jeho startem 1. března na poslední servisní výpravu kosmického dalekohledu Hubble Space Telelescope.

Štítky: Raketoplán, Crawler


49. vesmírný týden 2024

49. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 2. 12. do 8. 12. 2024. Měsíc po novu se objeví na večerní obloze a bude v konjunkci s Venuší, která se jeví po západu Slunce jako výrazná Večernice na jihozápadě. Saturn, který je večer nad jihem ozdobí 6. 12. stín měsíce Titan. Jupiter je vidět celou noc a 7. 12. bude v opozici se Sluncem. Mars je stále výraznější a i když je vidět i později večer, stále má ideální podmínky viditelnosti ráno. Slunce je opět pokryto řadou větších skvrn, ale aktivita je jinak spíše nízká. Merkur popáté minula sonda BepiColombo. Raketa Falcon 9 již zvládla více než 400 úspěšných startů a SpaceX si za letošek připsala více úspěšných startů, než mnohé rakety historie za celou svoji životnost. Čína vyzkoušela nový nosič CZ-12. Před 385 lety byl poprvé pozorován přechod Venuše přes Slunce.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Velká kometa C/2023 A3 Tsuchinshan-ATLAS v podzimních barvách

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2024 obdržel snímek „Velká kometa C/2023 A3 Tsuchinshan-ATLAS v podzimních barvách“, jehož autorem je Daniel Kurtin.     Komety jsou fascinující objekty, které obíhají kolem Slunce a přinášejí s sebou kosmické stopy ze vzdálených

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Krabí mlhovina

Newton 200/1000 + ZWO kamera ASI 178 MC

Další informace »