Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  04. březen 2002

Astronomický snímek dne (APOD) - 04. březen 2002

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Pásový dopravník pro raketoplán

Uznání: KSC, NASA

Pásové dopravníky NASA jsou největšími existujícími pásovými vozidly. Přestože dopravníky mají přes 5000 koňských sil, tak jejich největší rychlost je při plném nákladu méně jak dva kilometry za hodinu. Pro řízení jednoho transportéru je potřeba jedenácti lidí. Spotřeba dieselového paliva je kolem 350 litrů na kilometr (méně jak 0.007 míle na galon). Úlohou dopravníků je přesun raketoplánů NASA, zcela zkopletovaných se startovacími platformami z montážní budovy (Assembly Building) na startovací rampu (Launch Pad) v Kennedyho kosmickém středisku (Kennedy Space Center) na Floridě, USA. Dva z těchto hmotných strojů slouží ještě z dob Apolla, najely už přes 4000 kilometrů a přitom svůj náklad vždycky udržovaly perfektně zpříma. Na tomto obrázku pásový dopravník přepravuje na rampu raketoplán Columbia před jeho startem 1. března na poslední servisní výpravu kosmického dalekohledu Hubble Space Telelescope.

Štítky: Raketoplán, Crawler


23. vesmírný týden 2020

23. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 1. 6. do 7. 6. 2020. Měsíc bude v úplňku. Venuše bude v dolní konjunkci se Sluncem. Na večerní obloze je ještě Merkur. Ráno si relativně nízko nad jihovýchodem říká o pozornost mars, ale výše jsou blízko sebe planety Jupiter a Saturn. Událostí týdne byl úspěšný start Falconu 9 s pilotovanou lodí Crew Dragon, která se v neděli odpoledne připojila k ISS. Před 125 lety se narodil Josef Klepešta a před 55 lety startovala Gemini 4 s plánem prvního amerického výstupu do kosmu.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Venuše 18.3. a 11.4.

ČAM za březen 2020:  Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2020 obdržel snímek „Venuše 2020“, jehož autorem je Jan Klečka Venuše. Ano, tak ji známe my. Ale známe ji? Pro někoho římská bohyně lásky a krásy. Pro někoho prehistorická figurka z oblasti Pavlovických vrchů na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Světelná stopa Crew Dragon

Další informace »