Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  04. březen 2002

Astronomický snímek dne (APOD) - 04. březen 2002

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Pásový dopravník pro raketoplán

Uznání: KSC, NASA

Pásové dopravníky NASA jsou největšími existujícími pásovými vozidly. Přestože dopravníky mají přes 5000 koňských sil, tak jejich největší rychlost je při plném nákladu méně jak dva kilometry za hodinu. Pro řízení jednoho transportéru je potřeba jedenácti lidí. Spotřeba dieselového paliva je kolem 350 litrů na kilometr (méně jak 0.007 míle na galon). Úlohou dopravníků je přesun raketoplánů NASA, zcela zkopletovaných se startovacími platformami z montážní budovy (Assembly Building) na startovací rampu (Launch Pad) v Kennedyho kosmickém středisku (Kennedy Space Center) na Floridě, USA. Dva z těchto hmotných strojů slouží ještě z dob Apolla, najely už přes 4000 kilometrů a přitom svůj náklad vždycky udržovaly perfektně zpříma. Na tomto obrázku pásový dopravník přepravuje na rampu raketoplán Columbia před jeho startem 1. března na poslední servisní výpravu kosmického dalekohledu Hubble Space Telelescope.

Štítky: Raketoplán, Crawler


48. vesmírný týden 2021

48. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 29. 11. do 5. 12. 2021. Měsíc bude v novu a je vidět na ranní obloze, obtížně i s planetou Mars. Před svítáním bude nejlépe pozorovatelná poměrně jasná kometa C/2021 A1 (Leonard), která 3. 12. projde kolem kulové hvězdokupy M3. Večerní obloha nabízí pětici planet, tři z nich viditelné pouhým okem – Venuši, Jupiter a Saturn. Aktivita Slunce je nízká, ale mohli jsme pozorovat CME a Merkur. Na cestě k planetce je sonda DART. Země poskytla svou pohybovou energii sondě Solar Orbiter, která se kolem ní prosmýkla skrz nebezpečné zóny družic a trosek. Před 200 lety se narodil Wilhelm Tempel, jehož jméno nese řada komet.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

IFN v souhvězdí Andromedy (11h 20min)

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2021 obdržel snímek „IFN v souhvězdí Andromedy", jehož autorem je Martin Vyhlídal     Souhvězdí Andromedy je pravděpodobně jednou z nejčastěji fotografovaných oblastí naší noční oblohy. Díky tomu, že se v něm nachází nejjasnější ze

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Venuša, Jupiter a Saturn na večernej oblohe

Venuša, Jupiter a Saturn na večernej oblohe

Další informace »