Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  05. březen 2002

Astronomický snímek dne (APOD) - 05. březen 2002

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Země v pravých barvách

Uznání: Reto Stockli (IACETH), MODIS, GSFC, NASA

Tak tady jsou pravé barvy planety Země. Našemu světu dominují modré oceány, ale také jsou nápadné oblasti zelených pralesů, hnědých hor, žlutohnědých pouští a bílého ledu. Oceány se jeví modré nejenom protože je modrá samotná voda, ale také protože mořská voda často rozptyluje světlo z modré oblohy. Pralesy se jeví zelené, protože obsahují pigment chlorofyl, který přednostně absorbuje červené světlo. Snímek nahoře je složeninou vygenerovanou především z údajů přístroje Moderate Resolution Imaging Spectroradiometer (MODIS) na družici Terra, která od prosince 1999 obíhá Zemi. Jednotlivé oblasti byly zobrazeny jenom za denního světla, bez oblačnosti od června do září 2001. V noci ovšem Země vypadá daleko odlišněji.

Štítky: Země, True color, NASA


15. vesmírný týden 2020

15. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 6. 4. do 12. 4. 2020. Měsíc bude v superúplňku. Večer je vidět jasná planeta Venuše. Ráno jsou poblíž sebe Mars, Jupiter a Saturn. Na cestu k ISS se má vydat tříčlenná posádka v lodi Sojuz MS-16. Před 50 lety odstartovalo Apollo 13 na svoji misi s nakonec šťastným koncem.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

C/2019 Y4 ATLAS skrývající se v prachu

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2020 obdržel snímek „C/2019 Y4 ATLAS skrývající se v prachu“, jehož autorem je Pavel Váňa   Již dlouho tu nebyla hezká jasná kometa. Že by C/2019 Y4 ATLAS překvapila? Zatím tomu vývoj její jasnosti  napovídá. Ale nechme se překvapit.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc, středa 8.dubna 2020, těsně před úplnkem, čas cca 1 h (SELČ).

Další informace »