Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  01. březen 2002

Astronomický snímek dne (APOD) - 01. březen 2002

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Jupiterova Velká rentgenová skvrna

Uznání: X-ray Image: R.Gladstone (SwRI), et al., Optical Image: Cassini Imaging Team, NASA

Největší planeta ve Sluneční soustavě, plynný obr Jupiter, je slavný i pro svou Velkou rudou skvrnu. Na panelu vpravo je důvěrně známá obří planeta s bouřkovým systémem a oblačnými pásy na optickém snímku z prolétající sondy Cassini. Na panelu vlevo snímek ve falešných barvách z oběžné observatoře Chandra představujem korespondující rentgenový pohled na Jupitera. Snímek z Chandry jasně poprvé ukazuje rentgenové skvrny a aurorální rentgenovou emisi z pólů. Rentgenová skvrna, která dominuje emisi z jupiterova severního pólu je možná dnes pro astronomy stejně překvapivá jako byla kdysi Velká rudá skvrna. Rentgenová skvrna je příliš daleko na sever než aby mohla být spojována s těžkými elektricky nabitými částcemi z blízkosti vulkanického měsíce Io a tak maří dosavadní teorie. Údaje z Chandry také ukazují, že rentgenová emise tajemně pulsuje s periodou kolem 45 minut.

Štítky: Jupiter, Magnetické pole, Rentgenový, Polární záře


23. vesmírný týden 2020

23. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 1. 6. do 7. 6. 2020. Měsíc bude v úplňku. Venuše bude v dolní konjunkci se Sluncem. Na večerní obloze je ještě Merkur. Ráno si relativně nízko nad jihovýchodem říká o pozornost mars, ale výše jsou blízko sebe planety Jupiter a Saturn. Událostí týdne byl úspěšný start Falconu 9 s pilotovanou lodí Crew Dragon, která se v neděli odpoledne připojila k ISS. Před 125 lety se narodil Josef Klepešta a před 55 lety startovala Gemini 4 s plánem prvního amerického výstupu do kosmu.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Venuše 18.3. a 11.4.

ČAM za březen 2020:  Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2020 obdržel snímek „Venuše 2020“, jehož autorem je Jan Klečka Venuše. Ano, tak ji známe my. Ale známe ji? Pro někoho římská bohyně lásky a krásy. Pro někoho prehistorická figurka z oblasti Pavlovických vrchů na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Snímek komety C/2019 N1 (ATLAS).

Kometa C/2019 N1 (ATLAS). Rozměry obrázku jsou 20 x 20 obloukových minut, sever je nahoře, východ vlevo.

Další informace »