Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  01. březen 2002

Astronomický snímek dne (APOD) - 01. březen 2002

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Jupiterova Velká rentgenová skvrna

Uznání: X-ray Image: R.Gladstone (SwRI), et al., Optical Image: Cassini Imaging Team, NASA

Největší planeta ve Sluneční soustavě, plynný obr Jupiter, je slavný i pro svou Velkou rudou skvrnu. Na panelu vpravo je důvěrně známá obří planeta s bouřkovým systémem a oblačnými pásy na optickém snímku z prolétající sondy Cassini. Na panelu vlevo snímek ve falešných barvách z oběžné observatoře Chandra představujem korespondující rentgenový pohled na Jupitera. Snímek z Chandry jasně poprvé ukazuje rentgenové skvrny a aurorální rentgenovou emisi z pólů. Rentgenová skvrna, která dominuje emisi z jupiterova severního pólu je možná dnes pro astronomy stejně překvapivá jako byla kdysi Velká rudá skvrna. Rentgenová skvrna je příliš daleko na sever než aby mohla být spojována s těžkými elektricky nabitými částcemi z blízkosti vulkanického měsíce Io a tak maří dosavadní teorie. Údaje z Chandry také ukazují, že rentgenová emise tajemně pulsuje s periodou kolem 45 minut.

Štítky: Jupiter, Magnetické pole, Rentgenový, Polární záře


50. vesmírný týden 2019

50. vesmírný týden 2019

Přehled událostí na obloze od 9. 12. do 15. 12. 2019. Měsíc bude v úplňku. Podvečerní obloha patří Venuši a Saturnu, ve středu budou v konjunkci. Ráno je vidět Merkur a Mars. 14. 12. Nastává maximum meteorického roje Geminid. Na ISS byl zadokován Dragon (CRS-19) a připojit se má také Progress MS-13. Čína stihla dva starty menší rakety ze stejného kosmodromu během šesti hodin. Před 35 lety začala mise sond Vega 1 a 2, které kromě Venuše zkoumaly Halleyovu kometu.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC6888 a PN G75.5+1.7

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2019 obdržel snímek „NGC6888 a PN G75.5+1.7“, jehož autorem je Vladimír Nádvorník   Hvězdné objekty mívají často poněkud tajemná označení, která i mnoha astronomům dokonce ani nenaznačí … Tak třeba „NGC6888 a PN G75.5+1.7“ z titulku tohoto

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc

Měsíc

Další informace »