Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  01. březen 2002

Astronomický snímek dne (APOD) - 01. březen 2002

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Jupiterova Velká rentgenová skvrna

Uznání: X-ray Image: R.Gladstone (SwRI), et al., Optical Image: Cassini Imaging Team, NASA

Největší planeta ve Sluneční soustavě, plynný obr Jupiter, je slavný i pro svou Velkou rudou skvrnu. Na panelu vpravo je důvěrně známá obří planeta s bouřkovým systémem a oblačnými pásy na optickém snímku z prolétající sondy Cassini. Na panelu vlevo snímek ve falešných barvách z oběžné observatoře Chandra představujem korespondující rentgenový pohled na Jupitera. Snímek z Chandry jasně poprvé ukazuje rentgenové skvrny a aurorální rentgenovou emisi z pólů. Rentgenová skvrna, která dominuje emisi z jupiterova severního pólu je možná dnes pro astronomy stejně překvapivá jako byla kdysi Velká rudá skvrna. Rentgenová skvrna je příliš daleko na sever než aby mohla být spojována s těžkými elektricky nabitými částcemi z blízkosti vulkanického měsíce Io a tak maří dosavadní teorie. Údaje z Chandry také ukazují, že rentgenová emise tajemně pulsuje s periodou kolem 45 minut.

Štítky: Jupiter, Magnetické pole, Rentgenový, Polární záře


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mléčná dráha

Asi 1,5 hodiny jenom, dost rušila vysoká oblačnost, ale nakonec to vyšlo lépe než jsem očekával, ale část snímků musela do koše. 30.4.2025 z Říčan u Prahy (50 mm / 2.8 / ISO 800 / 1 min snímek)

Další informace »