Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  30. květen 2003

Astronomický snímek dne (APOD) - 30. květen 2003

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Další návštěva ohnivého prstence

Uznání a copyright: Dennis Mammana (Skyscapes)

Brzy v sobotu 31. května (UT) zase jednou nový Měsíc přejde před ohnivým slunečním diskem a zase jednou nastane prstencové zatmění Slunce, jelikož zdánlivý průměr Měsíce bude o něco menší, než aby zcela zakryl Slunce. Nebeská geometrie se tentokrát spikla tak, že pro pozorování prstencové fáze vytvoří širokou oblast tvaru písmene D, která bude zasahovat daleko na severní polokouli, místo obvyklé úzké stopy, která by probíhala přes souši a přes moře. Charakteristický ohnivý prstenec bude vidět ze severního Skotska, Irska a části Grónska. Částečné zatmění bude daleko šířeji vidět v Evropě, i v částech Asie a Severní Ameriky, Měsíc se ovšem bude jevit jenom jako vykousnutí ve Slunci. I když pozorovatelé na severu se mohou jistě těšit na výjmečný pohled, tak ten asi nebude vypadat jako ten s palmami v popředí zachycený při prstencovém zatmění 1992. Chcete sledovat sobotní zatmění na webu? Zkuste plánované webové vysílání z Astronetu.

Štítky: Sluneční zatmění, Annular eclipse


28. vesmírný týden 2025

28. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 7. 7. do 13. 7. 2025. Měsíc bude v úplňku. Mars je velmi nízko na večerní obloze a lepší je viditelnost planet ráno, především Saturnu a Venuše. Síť dalekohledů ATLAS má na kontě další zajímavý objev, mezihvězdnou kometu. Aktivita Slunce je velmi nízká. Noční svítící oblaka opět jednu noc výrazně potěšila pozorovatele oblohy. 1. července byla úspěšně vypuštěna další evropská meteorologická družice MTG-S1. K ISS dorazil zásobovací Progress MS-31. 75 let by se dožil Yuji Hyakutake, jehož kometa ozdobila jarní oblohu v roce 1996.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc, Antares a ISS

Na správném místě, ve správný čas bohužel jen s mobilem. (O průletu ISS jsem předem nevěděl)

Další informace »