Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  30. květen 2003

Astronomický snímek dne (APOD) - 30. květen 2003

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Další návštěva ohnivého prstence

Uznání a copyright: Dennis Mammana (Skyscapes)

Brzy v sobotu 31. května (UT) zase jednou nový Měsíc přejde před ohnivým slunečním diskem a zase jednou nastane prstencové zatmění Slunce, jelikož zdánlivý průměr Měsíce bude o něco menší, než aby zcela zakryl Slunce. Nebeská geometrie se tentokrát spikla tak, že pro pozorování prstencové fáze vytvoří širokou oblast tvaru písmene D, která bude zasahovat daleko na severní polokouli, místo obvyklé úzké stopy, která by probíhala přes souši a přes moře. Charakteristický ohnivý prstenec bude vidět ze severního Skotska, Irska a části Grónska. Částečné zatmění bude daleko šířeji vidět v Evropě, i v částech Asie a Severní Ameriky, Měsíc se ovšem bude jevit jenom jako vykousnutí ve Slunci. I když pozorovatelé na severu se mohou jistě těšit na výjmečný pohled, tak ten asi nebude vypadat jako ten s palmami v popředí zachycený při prstencovém zatmění 1992. Chcete sledovat sobotní zatmění na webu? Zkuste plánované webové vysílání z Astronetu.

Štítky: Sluneční zatmění, Annular eclipse


34. vesmírný týden 2018

34. vesmírný týden 2018

Přehled událostí na obloze od 20. 8. do 26. 8. 2018. Měsíc bude v úplňku. Večer je vidět přehlídka jasných planet od Venuše přes Jupiter, Saturn až po Mars. Aktivita Slunce je velmi nízká. nad ránem se pomalu objevuje Merkur a zvířetníkové světlo. Očekáváme tři starty raket. Před 120 lety se narodil první laureát Nušlovy ceny Karel Čacký a jeden z předsedů České astronomické společnosti Václav Jaroš. Před 25 lety přišla NASA o sondu Mars Observer.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Leo Triplet (M65, M66, NGC3628)

Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2018 obdržel snímek „Leo Triplet“, jehož autorem je Pavel Pech   Na noční obloze se nalézá nepřeberné množství zajímavých objektů či jejich skupin. Jednou z nich je i skupina tří galaxií, nazvaná též Leo Triplet. To proto, že ji na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Meteor

18.8.2018; Canon 350D +Samyang 8/3.5;28s; 1600ISO, Tesárske Mlyňany.

Další informace »