Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  30. květen 2003

Astronomický snímek dne (APOD) - 30. květen 2003

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Další návštěva ohnivého prstence

Uznání a copyright: Dennis Mammana (Skyscapes)

Brzy v sobotu 31. května (UT) zase jednou nový Měsíc přejde před ohnivým slunečním diskem a zase jednou nastane prstencové zatmění Slunce, jelikož zdánlivý průměr Měsíce bude o něco menší, než aby zcela zakryl Slunce. Nebeská geometrie se tentokrát spikla tak, že pro pozorování prstencové fáze vytvoří širokou oblast tvaru písmene D, která bude zasahovat daleko na severní polokouli, místo obvyklé úzké stopy, která by probíhala přes souši a přes moře. Charakteristický ohnivý prstenec bude vidět ze severního Skotska, Irska a části Grónska. Částečné zatmění bude daleko šířeji vidět v Evropě, i v částech Asie a Severní Ameriky, Měsíc se ovšem bude jevit jenom jako vykousnutí ve Slunci. I když pozorovatelé na severu se mohou jistě těšit na výjmečný pohled, tak ten asi nebude vypadat jako ten s palmami v popředí zachycený při prstencovém zatmění 1992. Chcete sledovat sobotní zatmění na webu? Zkuste plánované webové vysílání z Astronetu.

Štítky: Sluneční zatmění, Annular eclipse


49. vesmírný týden 2024

49. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 2. 12. do 8. 12. 2024. Měsíc po novu se objeví na večerní obloze a bude v konjunkci s Venuší, která se jeví po západu Slunce jako výrazná Večernice na jihozápadě. Saturn, který je večer nad jihem ozdobí 6. 12. stín měsíce Titan. Jupiter je vidět celou noc a 7. 12. bude v opozici se Sluncem. Mars je stále výraznější a i když je vidět i později večer, stále má ideální podmínky viditelnosti ráno. Slunce je opět pokryto řadou větších skvrn, ale aktivita je jinak spíše nízká. Merkur popáté minula sonda BepiColombo. Raketa Falcon 9 již zvládla více než 400 úspěšných startů a SpaceX si za letošek připsala více úspěšných startů, než mnohé rakety historie za celou svoji životnost. Čína vyzkoušela nový nosič CZ-12. Před 385 lety byl poprvé pozorován přechod Venuše přes Slunce.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Velká kometa C/2023 A3 Tsuchinshan-ATLAS v podzimních barvách

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2024 obdržel snímek „Velká kometa C/2023 A3 Tsuchinshan-ATLAS v podzimních barvách“, jehož autorem je Daniel Kurtin.     Komety jsou fascinující objekty, které obíhají kolem Slunce a přinášejí s sebou kosmické stopy ze vzdálených

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Slnko

Slnko 1.12.2024

Další informace »