Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  10. červen 2003

Astronomický snímek dne (APOD) - 10. červen 2003

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Zaostřeno na první hvězdy

Uznání a copyright: Visualizace: Ralf Kaehler (ZIB) & Tom Abel (Penn. State)
Simulace: Tom Abel (Penn. State), Greg Bryan (Oxford) & Mike Norman (UCSD)

Z čeho byly první první hvězdy? Zdá se, že žádné známé hvězdy se neskládají z opravdu prvotního plynu. Všechny hvězdy okolo nás mají příliš mnoho těžkých prvků. Naše vlastní Slunce se považuje za hvězdu třetí generace. Hodně hvězd druhé generace lze spatřit v kulových hvězdokupách. Tento rok došlo k významnému pokroku při řešení této trvající astronomické záhady. Analýza nedávných snímků kosmického mikrovlného pozadí z družice WMAP ukazuje, že prvotní světlo bylo ionizováno první generací hvězd, které vznikaly a zanikaly pouze 200 miliónů let po velkém třesku. Další počítačové programy nyní přesněji stopují pravděpodobný vznik a vývoj prvních hvězd v raném vesmíru. Obrázek nahoře zabírá asi jeden světelný měsíc. Počítačem generovaný model řeší měřítko prvních hvězd a ukazuje na souměrné kokony, které kondenzovaly do hvězdy vždy s hmotností větší jak 30 hmot našeho Slunce. Hvězdy jako je tato rychle zfúzovaly původní plyn do těžších prvků a pak vybuchly a rozesely po vesmíru prvky, které se staly součástí hvězd jak je už známe a konečně i nás samotných.

Štítky: Hvězdy, First stars, Population III


13. vesmírný týden 2024

13. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 25. 3. do 31. 3. 2024. Měsíc bude v úplňku a bude vidět stále později v noci. To umožní lepší pozorování komety 12P/Pons-Brooks. Na večerní obloze doplňuje jasný Jupiter ještě Merkur, který je v pondělí v maximální elongaci. Aktivitu Slunce oživily především dvě pěkné oblasti se skvrnami a hned následovaly i silné erupce. Na Sojuzu letí poprvé dvě ženy najednou. Ke startu se chystá poslední raketa Delta IV Heavy. Před 50 lety získala první detailní snímky Merkuru sonda Mariner 10.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

kometa 12P/Pons-Brooks v souhvězdí Labutě

Titul Česká astrofotografie měsíce za únor 2024 obdržel snímek „Kometa 12P/Pons-Brooks v souhvězdí Labutě“, jehož autorem je Jan Beránek.   Vlasatice, dnes jim říkáme komety, budily zejména ve středověku hrůzu a děs nejen mezi obyčejnými lidmi. Možná více se o ně zajímali panovníci.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Kometa 12P/Pons-Brooks

Pořízeno fotoaparátem Canon EOS 7D přes NT Sky-Watcher 200/1000 na montáži GHEQ-5. Čas expozice 35s.

Další informace »