Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  10. červen 2003

Astronomický snímek dne (APOD) - 10. červen 2003

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Zaostřeno na první hvězdy

Uznání a copyright: Visualizace: Ralf Kaehler (ZIB) & Tom Abel (Penn. State)
Simulace: Tom Abel (Penn. State), Greg Bryan (Oxford) & Mike Norman (UCSD)

Z čeho byly první první hvězdy? Zdá se, že žádné známé hvězdy se neskládají z opravdu prvotního plynu. Všechny hvězdy okolo nás mají příliš mnoho těžkých prvků. Naše vlastní Slunce se považuje za hvězdu třetí generace. Hodně hvězd druhé generace lze spatřit v kulových hvězdokupách. Tento rok došlo k významnému pokroku při řešení této trvající astronomické záhady. Analýza nedávných snímků kosmického mikrovlného pozadí z družice WMAP ukazuje, že prvotní světlo bylo ionizováno první generací hvězd, které vznikaly a zanikaly pouze 200 miliónů let po velkém třesku. Další počítačové programy nyní přesněji stopují pravděpodobný vznik a vývoj prvních hvězd v raném vesmíru. Obrázek nahoře zabírá asi jeden světelný měsíc. Počítačem generovaný model řeší měřítko prvních hvězd a ukazuje na souměrné kokony, které kondenzovaly do hvězdy vždy s hmotností větší jak 30 hmot našeho Slunce. Hvězdy jako je tato rychle zfúzovaly původní plyn do těžších prvků a pak vybuchly a rozesely po vesmíru prvky, které se staly součástí hvězd jak je už známe a konečně i nás samotných.

Štítky: Hvězdy, First stars, Population III


33. vesmírný týden 2018

33. vesmírný týden 2018

Přehled událostí na obloze od 13. 8. do 19. 8. 2018. Měsíc bude v první čtvrti. Nastává maximum meteorického roje Perseid. Večer je vidět Venuše, Jupiter a Saturn, celou noc Mars a nad ránem Neptun a Uran. Aktivita Slunce je stále velmi nízká. Na obloze připomínáme též kometu 21P a zákryt hvězdy planetkou Gotho. Sonda Parker Solar Probe je úspěšně na cestě ke Slunci.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Leo Triplet (M65, M66, NGC3628)

Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2018 obdržel snímek „Leo Triplet“, jehož autorem je Pavel Pech   Na noční obloze se nalézá nepřeberné množství zajímavých objektů či jejich skupin. Jednou z nich je i skupina tří galaxií, nazvaná též Leo Triplet. To proto, že ji na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Planety

Další informace »