Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  10. červen 2003

Astronomický snímek dne (APOD) - 10. červen 2003

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Zaostřeno na první hvězdy

Uznání a copyright: Visualizace: Ralf Kaehler (ZIB) & Tom Abel (Penn. State)
Simulace: Tom Abel (Penn. State), Greg Bryan (Oxford) & Mike Norman (UCSD)

Z čeho byly první první hvězdy? Zdá se, že žádné známé hvězdy se neskládají z opravdu prvotního plynu. Všechny hvězdy okolo nás mají příliš mnoho těžkých prvků. Naše vlastní Slunce se považuje za hvězdu třetí generace. Hodně hvězd druhé generace lze spatřit v kulových hvězdokupách. Tento rok došlo k významnému pokroku při řešení této trvající astronomické záhady. Analýza nedávných snímků kosmického mikrovlného pozadí z družice WMAP ukazuje, že prvotní světlo bylo ionizováno první generací hvězd, které vznikaly a zanikaly pouze 200 miliónů let po velkém třesku. Další počítačové programy nyní přesněji stopují pravděpodobný vznik a vývoj prvních hvězd v raném vesmíru. Obrázek nahoře zabírá asi jeden světelný měsíc. Počítačem generovaný model řeší měřítko prvních hvězd a ukazuje na souměrné kokony, které kondenzovaly do hvězdy vždy s hmotností větší jak 30 hmot našeho Slunce. Hvězdy jako je tato rychle zfúzovaly původní plyn do těžších prvků a pak vybuchly a rozesely po vesmíru prvky, které se staly součástí hvězd jak je už známe a konečně i nás samotných.

Štítky: Hvězdy, First stars, Population III


46. vesmírný týden 2018

46. vesmírný týden 2018

Přehled událostí na obloze od 12. 11. do 18. 11. 2018. Měsíc bude v první čtvrti. Merkur je po elongaci obtížně viditelný. Venuše je vidět za svítání i ve dne. Saturn je večer nízko na jihozápadě a Mars v okolí jižního obzoru. Večer jsou vidět také Neptun ve Vodnáři a Uran v Rybách. Tauridy opět přichystaly nějaké bolidy. Don Machholz objevil po dlouhých letech kometu vizuálně. Pozorovat můžeme i slabší kometu v Andromedě. Doporučit můžeme další zákryt hvězdy planetkou Leda. Raketa Electron konečně vykonala komerční start. Před 280 lety se narodil William Herschel, mimo jiné objevitel planety Uran.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Temná mračna v souhvězdí Kefea (VdB150, VdB152)

Titul Česká astrofotografie měsíce za září 2018 obdržel snímek „Temná mračna v souhvězdí Kefea“ Evžena Brunnera     Souhvězdí Kefea je souhvězdím na první pohled nenápadným. Mnoho z „neastronomů“ možná ani neví, že existuje. A astronom? Ten nás většinou odbude větou typu:

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc a Saturn v konjunkci

Další informace »