Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  11. červen 2003

Astronomický snímek dne (APOD) - 11. červen 2003

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Dva milióny galaxií

Uznání a copyright: S. Maddox (Nottingham U.) et al., APM Survey, Astrophys. Dept. Oxford U.

Náš vesmír vyplňují galaxie. Galaxie, obrovské konglomeráty hvězd, plynu, prachu a tajemné tmavé hmoty, jsou základními stavebními kameny vesmíru ve velkém měřítku. I když se vzdálené galaxie od sebe vzájemně vzdalují jak se vesmír rozpíná, tak gravitace vzájemně přitahuje sousední galaxie za vzniku skupin galaxií, kup galaxií a dokonce ještě větších rozpínavých vláken. Některé z těchto struktur jsou viditelné na jedné z nejúplnějších galaktických map oblohy: na mapě galaktické přehlídky oblohy APM, která byla dokončena počátkem let 1990. V oblasti kolem 100 stupňů napříč směrem k jižnímu pólu naší Galaxie Mléčné dráhy je zaznamenáno přes 2 milióny galaxií. Jasné oblasti představují více galaxií, zatímco modřejší barvy jsou znakem větších průměrných galaxií. V místech, kde dominují jasné místní hvězdy jsou vyseknuty tmavé čtverce. Z analýzy údajů v této mapě vyplynulo mnoho vědeckých objevů včetně toho, že vesmír byl ve velkých měřítcích překvapivě složitý.

Štítky: Galaxie, APM, Large scale structure


38. vesmírný týden 2018

38. vesmírný týden 2018

Přehled událostí na obloze od 17. 9. do 23. 9. 2018. Měsíc je mezi čtvrtí a úplňkem. Venuše je nejlépe viditelná ve dne, Jupiter jen večer velmi nízko na jihozápadě. Mars a Saturn jsou nízko v okolí jižního obzoru. Viděli jsme další start a přistání Falconu 9. Odstartovala poslední Delta II. Počasí odložilo start japonské nákladní lodi. Před 15 roky jsme se rozloučili se sondou Galileo u Jupiteru a před 10 lety s panem profesorem Emilem Škrabalem. Začíná astronomický podzim.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Radiant

Titul Česká astrofotografie měsíce za srpen 2018 obdržel snímek „Radiant“, jehož autorem je Lukáš Veselý   Kdo by je neznal … srpnové padající hvězdy jsou velmi populární i mezi neastronomy. Ostatně, s téměř železnou pravidelností se opakují rok co rok za příjemných prázdninových

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mesic

krater Clavius

Další informace »