Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  11. červen 2003

Astronomický snímek dne (APOD) - 11. červen 2003

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Dva milióny galaxií

Uznání a copyright: S. Maddox (Nottingham U.) et al., APM Survey, Astrophys. Dept. Oxford U.

Náš vesmír vyplňují galaxie. Galaxie, obrovské konglomeráty hvězd, plynu, prachu a tajemné tmavé hmoty, jsou základními stavebními kameny vesmíru ve velkém měřítku. I když se vzdálené galaxie od sebe vzájemně vzdalují jak se vesmír rozpíná, tak gravitace vzájemně přitahuje sousední galaxie za vzniku skupin galaxií, kup galaxií a dokonce ještě větších rozpínavých vláken. Některé z těchto struktur jsou viditelné na jedné z nejúplnějších galaktických map oblohy: na mapě galaktické přehlídky oblohy APM, která byla dokončena počátkem let 1990. V oblasti kolem 100 stupňů napříč směrem k jižnímu pólu naší Galaxie Mléčné dráhy je zaznamenáno přes 2 milióny galaxií. Jasné oblasti představují více galaxií, zatímco modřejší barvy jsou znakem větších průměrných galaxií. V místech, kde dominují jasné místní hvězdy jsou vyseknuty tmavé čtverce. Z analýzy údajů v této mapě vyplynulo mnoho vědeckých objevů včetně toho, že vesmír byl ve velkých měřítcích překvapivě složitý.

Štítky: Galaxie, APM, Large scale structure


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Soví mlhovia

Newton 1000/200 + kamera ZWO ASI 183 MC

Další informace »