Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  12. červen 2003

Astronomický snímek dne (APOD) - 12. červen 2003

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Cyg X-1: Mohou černé díry vznikat v temnotě?

Credit: I. F. Mirabel and I. Rodrigues (IAFE, SAp/CEA)

O vzniku černé díry ze zhrouceného jádra hmotné hvězdy se předpokládá, že je ohlášen velkolepou explozí supernovy. Tento extrémně energetický kolaps je rovněž nejvíce přijímaným vysvětlením záhadných kosmických gama záblesků. Výzkumníci nyní ale navrhli, že nejznámější černá díra v Mléčné dráze, Cygnus X-1, vznikla zhroucením hmotné hvězdy -- bez jakékoliv exploze supernovy. Svůj dynamický důkaz shrnuli do tohoto barevného obrázku nádherné oblasti v Labuti, zachycujícím Cyg X-1 a kupu hmotných hvězd (žluté kroužky) známou jako Cygnus OB3. Šipky srovnávají naměřený směr a rychlost Cyg X-1 a průměrný směr a rychlost hmotných hvězd v Cyg OB3. Podobný pohyb obou naznačuje, že předchůdce Cyg X-1 byl sám členem kupy a že jeho dráha nebyla pozměněna ani když se stal černou dírou. Naopak, kdyby Cyg X-1 vznikl při prudké explozi supernovy, pravděpodobně by dostal prudký impuls, který by změnil směr jeho pohybu. Pokud to nebyla supernova, mohl vznik černé díry Cyg X-1 produkovat temný gama záblesk v Mléčné dráze?

Štítky: Supernova, Černá díra, Gama vzplanutí, Cyg x-1, Cyg ob3


27. vesmírný týden 2025

27. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 30. 6. do 6. 7. 2025. Měsíc se na večerní obloze potkává s Marsem a Spikou a bude v první čtvrti. Nízko na večerní obloze je pouze Mars, ráno je nízko nad obzorem Venuše, trochu výše je Saturn a Neptun. Aktivita Slunce je nízká. Probíhá sezóna viditelnosti nočních svítících oblak (NLC). Posádka Crew Dragonu mise Axiom-4 je konečně na ISS. Parker Solar Probe prolétla podruhé rekordně blízko Slunci. ESA plánuje 1. 7. vypustit další Meteosat třetí generace. Před 40 lety se k Halleyově kometě vydala sonda Giotto a před 20 lety zasáhl projektil sondy Deep Impact kometu Tempel 1.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Noční svítící oblačnost

Další informace »