Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  12. červen 2003

Astronomický snímek dne (APOD) - 12. červen 2003

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Cyg X-1: Mohou černé díry vznikat v temnotě?

Credit: I. F. Mirabel and I. Rodrigues (IAFE, SAp/CEA)

O vzniku černé díry ze zhrouceného jádra hmotné hvězdy se předpokládá, že je ohlášen velkolepou explozí supernovy. Tento extrémně energetický kolaps je rovněž nejvíce přijímaným vysvětlením záhadných kosmických gama záblesků. Výzkumníci nyní ale navrhli, že nejznámější černá díra v Mléčné dráze, Cygnus X-1, vznikla zhroucením hmotné hvězdy -- bez jakékoliv exploze supernovy. Svůj dynamický důkaz shrnuli do tohoto barevného obrázku nádherné oblasti v Labuti, zachycujícím Cyg X-1 a kupu hmotných hvězd (žluté kroužky) známou jako Cygnus OB3. Šipky srovnávají naměřený směr a rychlost Cyg X-1 a průměrný směr a rychlost hmotných hvězd v Cyg OB3. Podobný pohyb obou naznačuje, že předchůdce Cyg X-1 byl sám členem kupy a že jeho dráha nebyla pozměněna ani když se stal černou dírou. Naopak, kdyby Cyg X-1 vznikl při prudké explozi supernovy, pravděpodobně by dostal prudký impuls, který by změnil směr jeho pohybu. Pokud to nebyla supernova, mohl vznik černé díry Cyg X-1 produkovat temný gama záblesk v Mléčné dráze?

Štítky: Supernova, Černá díra, Gama vzplanutí, Cyg x-1, Cyg ob3


3. vesmírný týden 2025

3. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 13. 1. do 19. 1. 2025. Měsíc bude v úplňku vysoko na obloze. Večerní oblohu zdobí jasná Venuše, Jupiter a už také Mars v opozici se Sluncem. Nastane také konjunkce Saturnu s Venuší. Aktivita Slunce se snížila. Uvidíme jasnou kometu C/2023 G3 (ATLAS)? Kosmonautikou hýbou testovací lety velké rakety New Glenn, která zkouší první let a přistání prvního stupně a sedmý testovací let Super Heavy Starship, kde se očekává opětovné přistání obou stupňů této superrakety a vypouštění maket družic. Před 20 lety úspěšně dosedlo pouzdro Huygens na povrch Saturnova měsíce Titanu.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Hlava čarodejnice NGC 1909

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2024 obdržel snímek „Hlava čarodejnice NGC 1909“, jehož autorem je slovenský astrofotograf Ján Gajdoš.   Během Filipojakubské či též Valpuržiny noci z 30. dubna na 1. května se od nepaměti na vyvýšených místech zapalují velké ohně jako

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

SAR1

Na tomto snímku je v přicházející oblačnosti vidět i PZ

Další informace »