Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  12. červen 2003

Astronomický snímek dne (APOD) - 12. červen 2003

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Cyg X-1: Mohou černé díry vznikat v temnotě?

Credit: I. F. Mirabel and I. Rodrigues (IAFE, SAp/CEA)

O vzniku černé díry ze zhrouceného jádra hmotné hvězdy se předpokládá, že je ohlášen velkolepou explozí supernovy. Tento extrémně energetický kolaps je rovněž nejvíce přijímaným vysvětlením záhadných kosmických gama záblesků. Výzkumníci nyní ale navrhli, že nejznámější černá díra v Mléčné dráze, Cygnus X-1, vznikla zhroucením hmotné hvězdy -- bez jakékoliv exploze supernovy. Svůj dynamický důkaz shrnuli do tohoto barevného obrázku nádherné oblasti v Labuti, zachycujícím Cyg X-1 a kupu hmotných hvězd (žluté kroužky) známou jako Cygnus OB3. Šipky srovnávají naměřený směr a rychlost Cyg X-1 a průměrný směr a rychlost hmotných hvězd v Cyg OB3. Podobný pohyb obou naznačuje, že předchůdce Cyg X-1 byl sám členem kupy a že jeho dráha nebyla pozměněna ani když se stal černou dírou. Naopak, kdyby Cyg X-1 vznikl při prudké explozi supernovy, pravděpodobně by dostal prudký impuls, který by změnil směr jeho pohybu. Pokud to nebyla supernova, mohl vznik černé díry Cyg X-1 produkovat temný gama záblesk v Mléčné dráze?

Štítky: Supernova, Černá díra, Gama vzplanutí, Cyg x-1, Cyg ob3


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Leo Triplet zoom

výřez Leo Triplet (známý také jako M66 Group) je malá skupina galaxií vzdálena asi 35 milionů světelných let v souhvězdí Lva. Tato galaxie se skládá ze spirálních galaxií M65, M66 a NGC 3628

Další informace »