Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  07. červenec 2003

Astronomický snímek dne (APOD) - 07. červenec 2003

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Na hraně Slunce

Credit & Copyright: Stefan Seip (AstroMeeting)

Dramatické protuberance mohou být občas viditelné jak se vynořují zpoza okraje Slunce. Taková protuberance je ve skutečnosti oblakem slunečního plynu drženého magnetickým polem těsně nad povrchem Slunce. Země by se snadno vešla pod protuberanci vlevo. Poklidná protuberance typicky přežívá kolem jednoho měsíce a může explodovat jako koronální výtrysk hmoty (CME), při kterém dojde k odvržení horkého plynu do Sluneční soustavy. Ačkoliv jsou velmi horké, obyčejně se protuberance zdají být tmavé jak se promítají proti Slunci, protože jsou o trochu chladnější než povrch. Snímek nahoře byl pořízen ve falešných barvách 1. června ze Stuttgartu v Německu amatérským dalekohledem a kamerou.

Štítky: Slunce, Edge, Prominences


49. vesmírný týden 2023

49. vesmírný týden 2023

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 4. 12. do 10. 12. 2023. Měsíc bude v poslední čtvrti. Jupiter je večer na jihovýchodě, Saturn nad jihozápadem. Ráno září nad jihovýchodem jasná Venuše. Aktivita Slunce se výrazně zvýšila a opět nastala výraznější polární záře, viditelné bohužel převážně z Ameriky nebo Nového Zélandu. Kometa 12P opět prošla zjasněním, najdeme ji u Vegy. Pokračuje kanonáda startů Falconu 9. K ISS se vydala nákladní loď Progress MS-25. Před 50 lety snímal poprvé Jupiter zblízka Pioneer 10.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Tři planetární mlhoviny HFG1,  Abell6 a Sh2-200

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2023 obdržel snímek „Tři planetární mlhoviny“, jehož autorem je Evžen Brunner     Planetární mlhovina. Již od roku 1875 poněkud matoucí označení. Byť by tento název mohl evokovat třeba protoplanetární disk okolo vznikající hvězdy,

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Východ

Východ slunce

Další informace »