Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  08. červenec 2003

Astronomický snímek dne (APOD) - 08. červenec 2003

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Mt. Anatahan vybuchuje

Credit & Copyright: Allan Sauter (Scripps)

Nikdo nepodezíral tuto sopku, že by mohla ještě někdy vybuchnout. V zaznamenané historii Mt. Anatahan nikdy neexplodovala. Nicméně 10. května tato malá sopka v souostroví Severní Mariany v západním Pacifiku vyvrhla popel 10 km vysoko do atmosféry. Exploze Mt. Anatahan pokračovaly každých několik minut po dva dny. Popel ve vzduchu byl tak nepříjemný, že musely být zrušeny některé lety na Guam ležící po směru větru. Ačkoliv byly do vzduchu vyvrženy až metrové kameny, nikdo nebyl zraněn, protože seizmologický tým, který shodou okolností umístil na ostrově detektory několik dnů předtím, byl už pryč. Naštěstí nebyl tak daleko, aby nemohl pořídit snímek nahoře.

Štítky: Erupce, Mt. Anatahan


21. vesmírný týden 2024

21. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 20. 5. do 26. 5. 2024. Měsíc ve fázi kolem úplňku silně září na noční obloze a vlastně tím začíná období světlejších nocí, protože se blíží slunovrat. Planety večer vidět nejsou a na ranní obloze je pouze velmi nízko Saturn a snaží se vylézt i Mars. V koronografu SOHO budou v konjunkci Jupiter a Venuše. Aktivita Slunce je pořád docela velká, i když ve světle uplynulého týdne výrazně nižší. Pozorovatelé deep-sky objektů a komet jistě znají online web CzSkY.cz, který doznal dalšího vylepšení. New Shepard je zpět ve službě. Starliner na svůj let s posádkou stále čeká. Falcon 9 zaznamenal již 21. znovupoužití prvního stupně.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

V zajetí barev

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2024 obdržel snímek „V zajetí barev“, jehož autorem je Pavel Váňa   Kdo by neměl rád jaro, kdy po studených zamračených  dnech, skrovně prosvětlených hřejivými slunečními paprsky se příroda začíná probouzet. Zelenající se stromy jsou

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Panorama polární záře nad Kopřivnicí

Další informace »