Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  28. březen 2004

Astronomický snímek dne (APOD) - 28. březen 2004

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Hvězdy a mlhovina Bublina

Uznání a copyright: Brian Lula

Toto delikátní zjevení, které se vznáší zdánlivě napospas v kosmickém moři, je katalogizováno jako NGC 7635 - mlhovina Bublina. Na tomto širokoúhlém záběru se mlhovina Bublina nachází ve známém souhvězdí Kasiopea (Cassiopeia) ve středu většího komplexu rázových zářících plynů asi 11 000 světelných let daleko. NGC 7635 je opravdu mezihvězdná bublina, rozfouknutá větry z nejjasnější hvězdy, která je vidět uvnitř obálky. Rozpínání bubliny omezuje okolní materiál. Mlhovina Bublina má průměr asi 10 světelných let, a kdyby byl její střed ve Slunci, tak by sluneční nejbližší hvězdný soused, Alfa Centauri, byl také uvnitř. Tento úžasný snímek je kombinací teleskopických digitálních snímků pořízených širokými barevnými filtry spolu s úzkopásmovým filtrem, který propouští pouze červené světlo emitované excitovanými atomy vodíku.

Štítky: Ngc7635, Bubble nebula


29. vesmírný týden 2024

29. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 7. do 21. 7. 2024. Měsíc bude na konci týdne v úplňku. Na obloze prochází nízko položenými souhvězdími a 17. 7. se potká s hvězdou Antares ve Štíru. Planety jsou nejlépe vidět ráno, především Saturn a zlepšuje se už i viditelnost Marsu s Jupiterem. Aktivita Slunce je střední. Evropská raketa Ariane 6 při prvním startu uspěla a horní stupeň uvolňující palivo byl vidět i z ČR. Před 130 lety se narodil Georges Lemaître, který odvodil vztah rozpínání vesmíru známý dnes jako Hubbleův zákon. Před 55 lety proběhlo první přistání lidí na Měsíci, mise Apollo 11. Před 30 lety dopadla na Jupiter kometa Shoemaker-Levy 9.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2024 obdržel snímek „Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem“, jehož autorem je Vlastimil Vojáček.     Polární záře. Kdo by ji neznal. Byť třeba jen ze slavné divadelní hry Divadla Járy Cimrmana „Dobytí severního

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Skvrny na Slunci

Fotoaparát Nikon COOLPIX B500

Další informace »