Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  28. březen 2004

Astronomický snímek dne (APOD) - 28. březen 2004

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Hvězdy a mlhovina Bublina

Uznání a copyright: Brian Lula

Toto delikátní zjevení, které se vznáší zdánlivě napospas v kosmickém moři, je katalogizováno jako NGC 7635 - mlhovina Bublina. Na tomto širokoúhlém záběru se mlhovina Bublina nachází ve známém souhvězdí Kasiopea (Cassiopeia) ve středu většího komplexu rázových zářících plynů asi 11 000 světelných let daleko. NGC 7635 je opravdu mezihvězdná bublina, rozfouknutá větry z nejjasnější hvězdy, která je vidět uvnitř obálky. Rozpínání bubliny omezuje okolní materiál. Mlhovina Bublina má průměr asi 10 světelných let, a kdyby byl její střed ve Slunci, tak by sluneční nejbližší hvězdný soused, Alfa Centauri, byl také uvnitř. Tento úžasný snímek je kombinací teleskopických digitálních snímků pořízených širokými barevnými filtry spolu s úzkopásmovým filtrem, který propouští pouze červené světlo emitované excitovanými atomy vodíku.

Štítky: Ngc7635, Bubble nebula


8. vesmírný týden 2021

8. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 2. do 28. 2. 2021. Měsíc bude v úplňku. Večer je dobře vidět pouze Mars. Venuše je nyní vidět alespoň v koronografu SOHO. Skvělý úspěch zaznamenala americká kosmonautika, když přistála úspěšně na Marsu už s pátým vozítkem v řadě.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

planéty počas roku 2020

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2021 získal snímek „Planéty počas roku 2020“, jehož autorem je Tadeáš Valent   Podivný rok 2020 je již za námi. I když nás na Zemi sužovaly nemalé problémy, obloha nad našimi hlavami se nezaujatě proměňovala, planety obíhaly okolo Slunce a

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

zákryt hviezdy Mesiacom

zákryt hviezdy SAO78596 6.5mag Mesiacom

Další informace »