Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  27. březen 2004

Astronomický snímek dne (APOD) - 27. březen 2004

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Snový Mir

Uznání: STS-76 Crew, NASA

Tento snový snímek stanice Mir pořídili astronauté z raketoplánu Atlantis, když se zrovna přibližoval k ruské kosmické stanici ke spojení při letu STS-76. S rozložitými přívěsky a slunečními panely se Mir podobá vrtošivému hmyzu, který se vznáší 350 kilometrů nad novozélandským Jižním ostrovem a městem Nelson poblíž Cook Strait. Koncem března 1996 dopravil Atlantis na Mir na pětiměsíční návštěvu astronautku Shannon W. Lucid a tak zvětšil obsazení stanice ze 2 na 3. Pak se v srpnu téhož roku při letu STS-79 vrátil, aby vzal Lucid zpátky a zase vysadil astronauta Johna Blahu. Od roku 1986, kdy byl Mir uveden do operačního stavu, jej navštívilo přes 100 kosmických pasažérů ze států planety Země jako jsou Rusko, Spojené státy, Velká Británie, Německo, Francie, Japonsko, Rakousko, Kazachstán a Slovensko. Po společných tréninkových letech raketoplán-Mir na podporu Mezinárodní kosmické stanice skončilo v srpnu 1999 trvalé obsazení Miru. Mir byl v březnu 2001 stažen z oběžné dráhy.

Štítky: Raketoplán, Mir, Kosmická stanice, Nový Zéland


4. vesmírný týden 2021

4. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 25. 1. do 31. 1. 2021. Měsíc bude v úplňku. Většina planet je úhlově blízko Slunci. Večer je dobře vidět hlavně Mars. Ve vesmíru je více než 1000 družic Starlink. Jen tento týden jich bylo vyneseno 60 + 10 při rekordním startu Transporter-1, při němž bylo vypuštěno 143 družic. Kromě Falconů 9 hlavně se Starlinky se startu dočkaly i rakety startující z Číny a Nového Zélandu. Před 55 lety odstartovala k Měsíci Luna 9, která jako první měkce dosedla na jeho povrchu. Před 50 lety startovalo k Měsíci Apollo 14.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

konjunkcia jupitera a saturnu

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2020 získal snímek „Konjunkcia Jupitera a Saturnu“, jehož autorem je Martin Bažo   Konjunkce Jupitera a Saturnu. Tedy okamžik, kdy se k sobě planety na obloze přiblíží na nejmenší úhlovou vzdálenost. Vzhledem k tomu, že se planety pohybují

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Velké halo mobilem

Měsíc s velkým halem

Další informace »