Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  27. březen 2004

Astronomický snímek dne (APOD) - 27. březen 2004

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Snový Mir

Uznání: STS-76 Crew, NASA

Tento snový snímek stanice Mir pořídili astronauté z raketoplánu Atlantis, když se zrovna přibližoval k ruské kosmické stanici ke spojení při letu STS-76. S rozložitými přívěsky a slunečními panely se Mir podobá vrtošivému hmyzu, který se vznáší 350 kilometrů nad novozélandským Jižním ostrovem a městem Nelson poblíž Cook Strait. Koncem března 1996 dopravil Atlantis na Mir na pětiměsíční návštěvu astronautku Shannon W. Lucid a tak zvětšil obsazení stanice ze 2 na 3. Pak se v srpnu téhož roku při letu STS-79 vrátil, aby vzal Lucid zpátky a zase vysadil astronauta Johna Blahu. Od roku 1986, kdy byl Mir uveden do operačního stavu, jej navštívilo přes 100 kosmických pasažérů ze států planety Země jako jsou Rusko, Spojené státy, Velká Británie, Německo, Francie, Japonsko, Rakousko, Kazachstán a Slovensko. Po společných tréninkových letech raketoplán-Mir na podporu Mezinárodní kosmické stanice skončilo v srpnu 1999 trvalé obsazení Miru. Mir byl v březnu 2001 stažen z oběžné dráhy.

Štítky: Raketoplán, Mir, Kosmická stanice, Nový Zéland


24. vesmírný týden 2024

24. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 10. 6. do 16. 6. 2024. Měsíc bude v první čtvrti. Planety můžeme pozorovat pouze nízko na ranní obloze, nejvýše je Saturn a Mars. Na Slunci je stále ještě hodně skvrn. V sobotu 8. 6. došlo navíc k silné erupci s nadějí na polární záři. Kosmická loď Starliner byla konečně vypuštěna a úspěšně dorazila k Mezinárodní vesmírné stanici. SuperHeavy Starship ohromila při 4. testovacím letu přistáním obou stupňů na mořskou hladinu. Před 180 lety se narodil W. R. Brooks, mj. spoluobjevitel známé komety 12P, jejíž prach je nyní dobře vidět i ze Země.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

C/2021 S3 PanSTARRS

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2024 obdržel snímek „C/2021 S3 PanSTARRS“, jehož autorem je Miloš Gnida   Dnešní vítězný snímek soutěže Česká astrofotografie měsíce, který pořídil astrofotograf Miloš Gnida, nám přináší pohled hned na několik astronomických objektů. Jednak,

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Skvrny na Slunci

Fotoaparát Nikon COOLPIX B500

Další informace »