Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  26. březen 2004

Astronomický snímek dne (APOD) - 26. březen 2004

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Obloha s Měsícem a planetami

Uznání a copyright: Wojtek Rychlik

Když se dnes v noci podíváte na oblohu, tak i bez dalekohledu nebo triedru můžete spatřit pohled jako je tento s Měsícem, planetami a hvězdami. Nádherná fotografie byla pořízena 23. března a zachycuje srpek Měsíce na horizontu s Venuší nad ním. Obě jasná nebeská tělesa jsou přeexponovaná. Dále nad Venuší září zbarvený Mars s hvězdokupou Plejády hned vpravo od rudé planety. Nalevo od Marsu se nachází uskupení hvězd ve tvaru "V", hvězdokupa Hyády. Jasný červený obr Aldebaran, který vyznačuje levý vrchol "V", není sám členem Hyád. Příští týden bude všech pět okem viditelných planet: Merkur, Venuše, Mars, Jupiter a Saturn spolu s Měsícem zdobit večerní oblohu, což bude lunární a planetární představení, které si vychutnají pozorovatelé na celém světě. A nezapoměňte se hned po západu podívat nízko nad západním horizontem po Merkuru, ještě předtím než zapadne. Přístí podobné seskupení planet nastane v roce 2008.

Štítky: Měsíc, Planety, Seskupení planet


8. vesmírný týden 2021

8. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 2. do 28. 2. 2021. Měsíc bude v úplňku. Večer je dobře vidět pouze Mars. Venuše je nyní vidět alespoň v koronografu SOHO. Skvělý úspěch zaznamenala americká kosmonautika, když přistála úspěšně na Marsu už s pátým vozítkem v řadě.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

planéty počas roku 2020

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2021 získal snímek „Planéty počas roku 2020“, jehož autorem je Tadeáš Valent   Podivný rok 2020 je již za námi. I když nás na Zemi sužovaly nemalé problémy, obloha nad našimi hlavami se nezaujatě proměňovala, planety obíhaly okolo Slunce a

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

zákryt hviezdy Mesiacom

zákryt hviezdy SAO78596 6.5mag Mesiacom

Další informace »