Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  26. březen 2004

Astronomický snímek dne (APOD) - 26. březen 2004

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Obloha s Měsícem a planetami

Uznání a copyright: Wojtek Rychlik

Když se dnes v noci podíváte na oblohu, tak i bez dalekohledu nebo triedru můžete spatřit pohled jako je tento s Měsícem, planetami a hvězdami. Nádherná fotografie byla pořízena 23. března a zachycuje srpek Měsíce na horizontu s Venuší nad ním. Obě jasná nebeská tělesa jsou přeexponovaná. Dále nad Venuší září zbarvený Mars s hvězdokupou Plejády hned vpravo od rudé planety. Nalevo od Marsu se nachází uskupení hvězd ve tvaru "V", hvězdokupa Hyády. Jasný červený obr Aldebaran, který vyznačuje levý vrchol "V", není sám členem Hyád. Příští týden bude všech pět okem viditelných planet: Merkur, Venuše, Mars, Jupiter a Saturn spolu s Měsícem zdobit večerní oblohu, což bude lunární a planetární představení, které si vychutnají pozorovatelé na celém světě. A nezapoměňte se hned po západu podívat nízko nad západním horizontem po Merkuru, ještě předtím než zapadne. Přístí podobné seskupení planet nastane v roce 2008.

Štítky: Měsíc, Planety, Seskupení planet


29. vesmírný týden 2024

29. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 7. do 21. 7. 2024. Měsíc bude na konci týdne v úplňku. Na obloze prochází nízko položenými souhvězdími a 17. 7. se potká s hvězdou Antares ve Štíru. Planety jsou nejlépe vidět ráno, především Saturn a zlepšuje se už i viditelnost Marsu s Jupiterem. Aktivita Slunce je střední. Evropská raketa Ariane 6 při prvním startu uspěla a horní stupeň uvolňující palivo byl vidět i z ČR. Před 130 lety se narodil Georges Lemaître, který odvodil vztah rozpínání vesmíru známý dnes jako Hubbleův zákon. Před 55 lety proběhlo první přistání lidí na Měsíci, mise Apollo 11. Před 30 lety dopadla na Jupiter kometa Shoemaker-Levy 9.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2024 obdržel snímek „Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem“, jehož autorem je Vlastimil Vojáček.     Polární záře. Kdo by ji neznal. Byť třeba jen ze slavné divadelní hry Divadla Járy Cimrmana „Dobytí severního

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Skvrny na Slunci

Fotoaparát Nikon COOLPIX B500

Další informace »