Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  26. březen 2004

Astronomický snímek dne (APOD) - 26. březen 2004

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Obloha s Měsícem a planetami

Uznání a copyright: Wojtek Rychlik

Když se dnes v noci podíváte na oblohu, tak i bez dalekohledu nebo triedru můžete spatřit pohled jako je tento s Měsícem, planetami a hvězdami. Nádherná fotografie byla pořízena 23. března a zachycuje srpek Měsíce na horizontu s Venuší nad ním. Obě jasná nebeská tělesa jsou přeexponovaná. Dále nad Venuší září zbarvený Mars s hvězdokupou Plejády hned vpravo od rudé planety. Nalevo od Marsu se nachází uskupení hvězd ve tvaru "V", hvězdokupa Hyády. Jasný červený obr Aldebaran, který vyznačuje levý vrchol "V", není sám členem Hyád. Příští týden bude všech pět okem viditelných planet: Merkur, Venuše, Mars, Jupiter a Saturn spolu s Měsícem zdobit večerní oblohu, což bude lunární a planetární představení, které si vychutnají pozorovatelé na celém světě. A nezapoměňte se hned po západu podívat nízko nad západním horizontem po Merkuru, ještě předtím než zapadne. Přístí podobné seskupení planet nastane v roce 2008.

Štítky: Měsíc, Planety, Seskupení planet


46. vesmírný týden 2019

46. vesmírný týden 2019

Přehled událostí na obloze od 11. 11. do 17. 11. 2019. Měsíc bude v úplňku. Merkur projde v pondělí před kotoučem Slunce. Večer za soumraku je vidět Jupiter a Saturn, ale velmi nízko na jihozápadě už se objevuje i jasná Venuše jako Večernice. Ráno je vidět Mars. Povedl se pěkný zákryt planetkou Sylvia a máme před sebou další zajímavé zákryt hvězd planetkou i Měsícem. Boeing provedl úspěšný test úniku Starlineru z rampy, ačkoli jeden z padáků selhal. SpaceX vyšle po delší odmlce další Falcon 9 s družicemi Starlink, a to s několika prvenstvími. Na ISS mají vystoupit do kosmu Andrew Morgan a Luca Parmitano. Před 50 lety odstartovala k Měsíci posádka v kosmické lodi Apollo 12.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC6888 a PN G75.5+1.7

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2019 obdržel snímek „NGC6888 a PN G75.5+1.7“, jehož autorem je Vladimír Nádvorník   Hvězdné objekty mívají často poněkud tajemná označení, která i mnoha astronomům dokonce ani nenaznačí … Tak třeba „NGC6888 a PN G75.5+1.7“ z titulku tohoto

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Přechod Merkuru před Sluncem

Bílov okr. NJ, čas 13:50 SEČ

Další informace »