Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  04. březen 2004

Astronomický snímek dne (APOD) - 04. březen 2004

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Obloha nad Cold Mountain

Uznání a copyright: David Cortner

Tento nádherný pohled na oblohu je jistě dobře známý zimním pozorovatelům na severní polokouli. Siluety stromů jsou na pozadí světel z blízkých měst Morganton a Rutherford College v Severní Karolině v USA. Ale tato scéna by mohla také připadat známá pozorným fanouškům filmu Cold Mountain, jehož fiktivní postavy diskutují o fakticky stejné hvězdnaté obloze. Nahoře nad středem lze snadno rozpoznat souhvězdí lovce Oriona, který předvádí svůj pás a meč. Nad ním a po jeho pravici se nachází uskupení hvězd ve tvaru V ve hvězdokupě Hyády ukotvené u jasného Aldebaranu. Dole a nalevo má lovec svoje psy - Velkého psa (Canis Major) a Malého psa (Canis Minor) i s jejich odpovídajícími alfa hvězdami Siriem a Procyonem. Potřebuje provést hvězdami? Tak dejte svůj kurzor na oblohu nad Cold Mountain.

Štítky: Souhvězdí, Obloha, Orion, Hyády, Canis major, Canis minor, Mouse over


19. vesmírný týden 2021

19. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 10. 5. do 16. 5. 2021. Měsíc bude v novu a na večerní obloze projde kolem Merkuru. Večer je vidět velmi obtížně také Venuše a výše než Merkur je Mars. Ráno jsou nejvýše Saturn a Jupiter. Aktivita Slunce je mírně zvýšená. Vysoko na obloze jsou dvě amatérsky dobře dostupné komety. SpaceX si připsala další milník v podobě prvního úspěšného letu a přistání Starship SN15, bez následné exploze. Mezitím dochází k budování sítě Starlink, jejíž družice vídáme večer jako vláčky teček na obloze. Čína opět nedokázala zajistit bezpečný návrat velkého stupně rakety CZ-5B. Ingenuity na Marsu poprvé přistál jinde, než v místě startu a vystoupal až 10 metrů vysoko. Před 160 lety byla objevena jasná Tebbuttova kometa 1861 a před 40 lety naposledy letěla loď Sojuz v původní verzi před vylepšením.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Rossete HST

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2021 obdržel snímek   „Rosetta HST“, jehož autorem je Peter Jurista ze Slovenska     Dubnové kolo soutěže „Česká astrofotografie měsíce“ je za námi. A my tu máme další její vítěznou fotografii. Čeká nás tedy snímek mlhoviny

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Merkur na hranici obzoru

Složeno z 5000 snímků než zmizel v mracích.

Další informace »