Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  03. březen 2004

Astronomický snímek dne (APOD) - 03. březen 2004

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Rover Opportunity ukazuje na starodávný vlhký Mars

Uznání: Mars Exploration Rover Mission, JPL, NASA

Byl Mars dost vlhký k tomu, aby mohl podporovat život? Aby NASA pomohla odpovědět na tuto otázku, tak vypustila na rudou planetu výpravy dvou roverů a přistála s nimi v oblastech, které by podle družicových snímků mohly být zatopeny vodou. Včera bylo zveřejněno rostoucí množství důkazů, že rover Opportunity opravdu objevil důkazy toho, že jeho místo přistání Meridiani Planum bylo kdysi docela vlhké. Mezi důkazy, že tam kdysi tekla kapalná voda patří fyzický vzhled mnoha kamenů s výklenky, kde se zdá, že rostly krystaly a kameny se sírany. Na snímku nahoře se Opportunity ohlíží zpět na nyní prázdný lander. Je vidět část světlých skalnatých výstupků , které poskytly náznaky vody, stejně jako okraj malého kráteru, kde Opportunity přistál. Rover bude pokračovat ve výzkumu svého okolí a pokusí se určit podstatu a rozsah, utváření oblasti vodou.

Štítky: Mars, Voda, Opportunity


6. vesmírný týden 2026

6. vesmírný týden 2026

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 2. 2. do 8. 2. 2026. Měsíc je v úplňku a bude ubývat k poslední čtvrti. 3. 2. je v těsné konjunkci s Regulem. Merkur a Venuše začínají lézt na večerní oblohu, Mars je nepozorovatelný. Velké planety jsou všechny vidět večer. Aktivita Slunce je poměrně vysoká hlavně díky náhle se objevivší aktivní oblasti se skvrnami. Chystá se start rakety SLS s lodí Orion mise Artemis II k Měsíci. Crew-12 musí zatím čekat. 95 let by se dožil Ladislav Sehnal, český astronom zabývající se nebeskou mechanikou. 120 let uplyne od narození Clyde Tombaugha, který objevil Pluto v roce 1930.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

M27 přes 1.54m Dánský dalekohled, La Silla

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2025 obdržel snímek autorů Kamil Hornoch a Martin Myslivec s názvem M27 – Dumbbell Nebula Kalendář ukazuje datum 14. srpna 1758 a francouzský astronom Charles Messier na observatoři v Hôtel de Cluny v Paříži pátrá po Halleyově kometě. Pátrá však již

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Polární záře, Kostomlaty pod Milešovkou 19.1.2026

Další informace »