Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  03. březen 2004

Astronomický snímek dne (APOD) - 03. březen 2004

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Rover Opportunity ukazuje na starodávný vlhký Mars

Uznání: Mars Exploration Rover Mission, JPL, NASA

Byl Mars dost vlhký k tomu, aby mohl podporovat život? Aby NASA pomohla odpovědět na tuto otázku, tak vypustila na rudou planetu výpravy dvou roverů a přistála s nimi v oblastech, které by podle družicových snímků mohly být zatopeny vodou. Včera bylo zveřejněno rostoucí množství důkazů, že rover Opportunity opravdu objevil důkazy toho, že jeho místo přistání Meridiani Planum bylo kdysi docela vlhké. Mezi důkazy, že tam kdysi tekla kapalná voda patří fyzický vzhled mnoha kamenů s výklenky, kde se zdá, že rostly krystaly a kameny se sírany. Na snímku nahoře se Opportunity ohlíží zpět na nyní prázdný lander. Je vidět část světlých skalnatých výstupků , které poskytly náznaky vody, stejně jako okraj malého kráteru, kde Opportunity přistál. Rover bude pokračovat ve výzkumu svého okolí a pokusí se určit podstatu a rozsah, utváření oblasti vodou.

Štítky: Mars, Voda, Opportunity


20. vesmírný týden 2021

20. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 17. 5. do 23. 5. 2021. Měsíc bude v první čtvrti. Večer je velmi nízko nad severozápadem Venuše a výše slábnoucí Merkur, který bude v pondělí v maximální elongaci. Nejvýše je večer Mars. Ráno jsou nad jihovýchodem Saturn a Jupiter. Aktivita Slunce je mírně zvýšená. Sledujeme průlet komety T2 Palomar kolem hvězdokupy M3. Čína zaznamenala na Marsu úspěšné dosednutí přistávacího modulu mise Tianwen-1. Kromě pravidelných startů družic Starlink můžeme zaznamenat také chystanou zásobovací misi k čínské orbitální stanici. Před šedesáti roky proletěla kolem Venuše jako mrtvé těleso sonda Veněra 1. Šlo o první průlet kolem jiné planety.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Rossete HST

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2021 obdržel snímek   „Rosetta HST“, jehož autorem je Peter Jurista ze Slovenska     Dubnové kolo soutěže „Česká astrofotografie měsíce“ je za námi. A my tu máme další její vítěznou fotografii. Čeká nás tedy snímek mlhoviny

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

M57 Prstenec

Další informace »