Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  03. březen 2004

Astronomický snímek dne (APOD) - 03. březen 2004

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Rover Opportunity ukazuje na starodávný vlhký Mars

Uznání: Mars Exploration Rover Mission, JPL, NASA

Byl Mars dost vlhký k tomu, aby mohl podporovat život? Aby NASA pomohla odpovědět na tuto otázku, tak vypustila na rudou planetu výpravy dvou roverů a přistála s nimi v oblastech, které by podle družicových snímků mohly být zatopeny vodou. Včera bylo zveřejněno rostoucí množství důkazů, že rover Opportunity opravdu objevil důkazy toho, že jeho místo přistání Meridiani Planum bylo kdysi docela vlhké. Mezi důkazy, že tam kdysi tekla kapalná voda patří fyzický vzhled mnoha kamenů s výklenky, kde se zdá, že rostly krystaly a kameny se sírany. Na snímku nahoře se Opportunity ohlíží zpět na nyní prázdný lander. Je vidět část světlých skalnatých výstupků , které poskytly náznaky vody, stejně jako okraj malého kráteru, kde Opportunity přistál. Rover bude pokračovat ve výzkumu svého okolí a pokusí se určit podstatu a rozsah, utváření oblasti vodou.

Štítky: Mars, Voda, Opportunity


39. vesmírný týden 2020

39. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 21. 9. do 27. 9. 2020. Měsíc bude v první čtvrti. Večer jsou nízko nad jihem Jupiter a Saturn, po půlnoci je velmi vysoko nad jihovýchodem Mars a nad ránem je vidět jasná Venuše. Na ranní obloze je vidět slabý kužel zvířetníkového světla. Nastává rovnodennost, začíná astronomický podzim. Aktivita Slunce je nízká. Zaznamenán byl jeden úspěšný čínský start, dva americké potkal odklad. Před 90 lety se narodil americký astronaut John Young, který letěl v lodích Gemini a Apollo a stihl i první lety raketoplánu.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Expedícia Perzeidy 2020

Titul Česká astrofotografie měsíce za srpen 2020 získal snímek „Expedícia Perzeidy 2020“, jehož autorem je Robert Barsa   Slzy svatého Vavřince. Pravděpodobně jste toto pojmenování někdy slyšeli. Kdo byl svatý Vavřinec a proč o něm píšeme v tomto textu? Každý rok, okolo

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc a planety

Měsíc a planety

Další informace »