Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  03. březen 2004

Astronomický snímek dne (APOD) - 03. březen 2004

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Rover Opportunity ukazuje na starodávný vlhký Mars

Uznání: Mars Exploration Rover Mission, JPL, NASA

Byl Mars dost vlhký k tomu, aby mohl podporovat život? Aby NASA pomohla odpovědět na tuto otázku, tak vypustila na rudou planetu výpravy dvou roverů a přistála s nimi v oblastech, které by podle družicových snímků mohly být zatopeny vodou. Včera bylo zveřejněno rostoucí množství důkazů, že rover Opportunity opravdu objevil důkazy toho, že jeho místo přistání Meridiani Planum bylo kdysi docela vlhké. Mezi důkazy, že tam kdysi tekla kapalná voda patří fyzický vzhled mnoha kamenů s výklenky, kde se zdá, že rostly krystaly a kameny se sírany. Na snímku nahoře se Opportunity ohlíží zpět na nyní prázdný lander. Je vidět část světlých skalnatých výstupků , které poskytly náznaky vody, stejně jako okraj malého kráteru, kde Opportunity přistál. Rover bude pokračovat ve výzkumu svého okolí a pokusí se určit podstatu a rozsah, utváření oblasti vodou.

Štítky: Mars, Voda, Opportunity


33. vesmírný týden 2022

33. vesmírný týden 2022

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 8. do 21. 8. 2022. Měsíc bude v poslední čtvrti a v konjunkcích s planetami a Plejádami. Planety Jupiter a Saturn můžeme pozorovat již kolem půlnoci, Mars a Venuši nejlépe ráno. Aktivita Slunce je nízká. Startovaly dva Falcony 9 se Starlinky a počet vypuštěných družic přesáhl 3 000 kusů. Probíhaly testy SuperHeavy a Starship a k vývozu se chystá superraketa SLS. Před 45 lety se na dlouhou pouť za velkými planetami a dál vydala sonda Voyager 2.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ISS a Slnko

Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2022 získal snímek „ISS a Slnko“, jehož autory jsou Miroslav Grnja a Zdeněk Bardon     První malé, druhé obrovské. I když pro nás i to první je obrovské. Jako fotbalový stadion. A to druhé? Celá Země by se do něho vešla na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Neobvyklé tvary blesků

Bouřka severozápadně od Studénky Výboj blesků mezi mraky

Další informace »