Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  22. září 2003

Astronomický snímek dne (APOD) - 22. září 2003

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Odlet Opportunity raketou k Marsu

Uznání: Dan Maas (Maas Digital), Ecliptic Enterprises Corporation, Boeing, NASA

Příští zastávka: Mars. Před dvěma měsíci byla z mysu Canaveral na Floridě v USA raketou Boeing Delta II rocket vypuštěna druhá ze dvou misí k Marsu. Očekává se, že vozítko Mars Exploration Rover nazývané též Opportunity (Příležitost) doletí k rudé planetě v nadcházejícím lednu. Kamera RocketCam (TM) připojená k nižšímu stupni zachycuje odlet rakety k Marsu. Po příletu se ke zpomalení sondy rozvinou padáky a nafouknou se airbagy kolem sondy. Balónovitý balík pak na povrchu asi dvanáctkrát poskočí, než se zastaví. Airbagy se potom vyprázdní, sonda se postaví a vozítko Opportunity se připraví k výjezdu na Mars. První vozítko nazvané Spirit úspěšně odstartovalo 10. června a k Marsu doletí o několik týdnů dříve. Předpokládá se, že oba roboti, Spirit a Opportunity překonají každý den asi 40 m, to je mnohem více než jejich předchůdce Sojourner v roce 1997. Spirit a Opportunity budou pátrat po starodávné marťanské vodě, z čehož by se mohla odvíjet možnost dávného života na Marsu.

Štítky: Mars, Launch, MER-B, Opportunity, Animated gif


20. vesmírný týden 2021

20. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 17. 5. do 23. 5. 2021. Měsíc bude v první čtvrti. Večer je velmi nízko nad severozápadem Venuše a výše slábnoucí Merkur, který bude v pondělí v maximální elongaci. Nejvýše je večer Mars. Ráno jsou nad jihovýchodem Saturn a Jupiter. Aktivita Slunce je mírně zvýšená. Sledujeme průlet komety T2 Palomar kolem hvězdokupy M3. Čína zaznamenala na Marsu úspěšné dosednutí přistávacího modulu mise Tianwen-1. Kromě pravidelných startů družic Starlink můžeme zaznamenat také chystanou zásobovací misi k čínské orbitální stanici. Před šedesáti roky proletěla kolem Venuše jako mrtvé těleso sonda Veněra 1. Šlo o první průlet kolem jiné planety.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Rossete HST

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2021 obdržel snímek   „Rosetta HST“, jehož autorem je Peter Jurista ze Slovenska     Dubnové kolo soutěže „Česká astrofotografie měsíce“ je za námi. A my tu máme další její vítěznou fotografii. Čeká nás tedy snímek mlhoviny

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

M57 Prstenec

Další informace »