Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  22. říjen 2001

Astronomický snímek dne (APOD) - 22. říjen 2001

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

První raketa vypuštěná z mysu Canaveral

Uznání: NASA

Vypuštěním první rakety Bumper 2 z mysu Canaveral na Floridě v roce 1950 začala nová kapitola kosmických letů. Nahoře je vidět, že ambiciózní dvoustupňový raketový program Bumper 2 na vrchol raketové střely V-2 jako základu postavil raketu WAC Corporal. Horní stupeň mohl dosáhnout tehdy rekordní výšky téměř 400 kilometrů, dokonce výše než dnes létají moderní raketoplány. Raketa Bumper 2 byla vypouštěna pod vedením společnosti General Electric Company a byla především využívána pro zkoušky raketových systémů a pro výzkum horní atmosféry. Rakety Bumper 2 nesly malé užitečné zatížení, které jim umožnilo měřit vlastnosti okolí včetně teploty vzduchu a dopadu kosmických paprsků. O sedm let později vypustil Sovětský svaz na oběžnou dráhu Země družice Sputnik I and Sputnik II. Jako odpověď Spojené Státy v roce 1958 vytvořily NASA.

Štítky: Io, Sopka


24. vesmírný týden 2021

24. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 14. 6. do 20. 6. 2021. Měsíc bude v první čtvrti. Nad ránem jsou dobře viditelné planety Jupiter a Saturn. Sluneční aktivita je nízká. Čínská kosmická loď Šen-čou 12 je připravena ke startu s třemi kosmonauty ke stanici Tiangong 3. Juno přinesla fantastické snímky Jupiterova měsíce Ganymedu. Před 230 lety se narodil americký astronom Denison Olmsted, který prováděl pozorování z Yale jedním z prvních univerzitních dalekohledů v USA a v roce 1833 po spatření meteorického deště Leonid poukázal na jejich radiant a kosmický původ.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Leo Triplet

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2021 obdržel snímek „Leo Triplet“, jehož autorem je Zdeněk Vojč   Na noční obloze se nalézá nepřeberné množství zajímavých objektů či jejich skupin. Jednou z nich je i skupina tří galaxií, nazvaná též Leo Triplet. To proto, že ji na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

NLC 2021 - Věchnov

ze začátku málo výrazné, fotografováno ve 22:46 SELČ

Další informace »