Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  05. únor 2003

Astronomický snímek dne (APOD) - 05. únor 2003

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Neobvyklé rokle a kanály na Marsu

Uznání: Malin Space Science Systems, MGS, JPL, NASA

Co mohlo vytvořit tyto neobvyklé kanály? Uvnitř Newton Basin na Marsu probíhají odshora ke dnu početné úzké kanály. Snímek nahoře pokrývá oblast o rozměru asi 1500 metrů. Tyto i další rokle na Marsu byly objeveny na nedávných snímcích s vysokým rozlišením, které pořídila družice Mars Global Surveyor. Podobné kanály na Zemi vznikají tekoucí vodou, ale na Marsu je normálně teplota příliš nízká a atmosféra příliš tenká, než aby udržela tekutou vodu. Nicméně mnoho vědců má hypotézu, že se někdy může na povrch Marsu dostat kapalná voda, která pak vytváří rokle a kanály a v nížinách nádrže a potom zmrzne a odpaří se. Pokud je to pravda, tak životodárná voda a led by mohla pod marťanským povrchem existovat dokonce i dnes. Tato voda by mohla potenciálně posloužit výpravě lidí na Mars. Výzkum této vzrušující možnosti bude zajisté pokračovat!

Štítky: Mars, Gullies, Channels


24. vesmírný týden 2021

24. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 14. 6. do 20. 6. 2021. Měsíc bude v první čtvrti. Nad ránem jsou dobře viditelné planety Jupiter a Saturn. Sluneční aktivita je nízká. Čínská kosmická loď Šen-čou 12 je připravena ke startu s třemi kosmonauty ke stanici Tiangong 3. Juno přinesla fantastické snímky Jupiterova měsíce Ganymedu. Před 230 lety se narodil americký astronom Denison Olmsted, který prováděl pozorování z Yale jedním z prvních univerzitních dalekohledů v USA a v roce 1833 po spatření meteorického deště Leonid poukázal na jejich radiant a kosmický původ.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Leo Triplet

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2021 obdržel snímek „Leo Triplet“, jehož autorem je Zdeněk Vojč   Na noční obloze se nalézá nepřeberné množství zajímavých objektů či jejich skupin. Jednou z nich je i skupina tří galaxií, nazvaná též Leo Triplet. To proto, že ji na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

NLC 2021 - Věchnov

ze začátku málo výrazné, fotografováno ve 22:46 SELČ

Další informace »