Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  06. únor 2003

Astronomický snímek dne (APOD) - 06. únor 2003

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Rentgenové paprsky z M83

Uznání: R.Soria & K.Wu (MSSL, UCL) CXC, NASA

Jasná a nádherná spirální galaxie M83 se nachází zhruba dvanáct miliónů světelných let od Země v hlavě souhvězdí Hydry. Točitá spirální ramena, tak výrazná na snímcích ve viditelném světle, obdařila tuto galaxii populárním jménem Jižní větrník. Spirální ramena jsou také zjevná i na tomto rentgenovém snímku M83 ve falešných barvách z observatoře Chandra. Ramena jsou stopovaná horkým difuzním plynem, který emituje rentgenové záření. Ale nejvýraznější na tomto rentgenovém snímku je jasná galaktická centrální oblast. Centrální emise nejspíše představuje dokonce ještě více horký plyn vytvořený náhlým poryvem vzniku hmotných hvězd. Také jakoby bodové zdroje neutronových hvězd a černých děr, což jsou závěrečná stádia životního cyklu hmotných hvězd, vykazují koncentraci poblíž středu M83 a nabízí další důkaz pro překotné tvoření hvězd v jádře této galaxie. Světlo z tohoto poryvu tvoření hvězd mohlo poprvé dopadnou Zemi asi před 20 milióny lety.

Štítky: Rentgenový, M83, Star burst galaxy


23. vesmírný týden 2020

23. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 1. 6. do 7. 6. 2020. Měsíc bude v úplňku. Venuše bude v dolní konjunkci se Sluncem. Na večerní obloze je ještě Merkur. Ráno si relativně nízko nad jihovýchodem říká o pozornost mars, ale výše jsou blízko sebe planety Jupiter a Saturn. Událostí týdne byl úspěšný start Falconu 9 s pilotovanou lodí Crew Dragon, která se v neděli odpoledne připojila k ISS. Před 125 lety se narodil Josef Klepešta a před 55 lety startovala Gemini 4 s plánem prvního amerického výstupu do kosmu.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Venuše 18.3. a 11.4.

ČAM za březen 2020:  Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2020 obdržel snímek „Venuše 2020“, jehož autorem je Jan Klečka Venuše. Ano, tak ji známe my. Ale známe ji? Pro někoho římská bohyně lásky a krásy. Pro někoho prehistorická figurka z oblasti Pavlovických vrchů na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Polostínové zatmění Měsíce

Další informace »