Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  07. únor 2003

Astronomický snímek dne (APOD) - 07. únor 2003

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Orion na filmu

Uznání a copyright: Matthew Spinelli

Orion nebo také Lovec je jedním z nejsnáze rozeznatelných souhvězdí na noční obloze planety Země. Oku se ale hvězdy a mlhoviny v Orionu nezdají tak barevné jako jsou na této nádherné fotografii pořízené minulý měsíc z Vekol Ranch jižně od od Phoenixu v Arizoně v USA. Nebeská scenerie byla zaznamenána na vysoce citlivý barevný negativní film při pětiminutové expozici 35mm kamerou namontovanou na malém dalekohledu. Nejjasnější hvězda na obrázku vlevo nahoře, chladný červený obr Betelgeuse, má žlutavý nádech. Početné horké modré hvězdy Oriona vyvažují Betelgeuse s nadobrem Rigel vpravo dole, Bellatrix vpravo nahoře a Saiph vlevo dole. V Orionově pásu jsou seřazeny hvězdy (zleva doprava) Alnitak, Alnilam a Mintaka, všechny asi 1500 světelných let daleko, zrozené z dobře prostudovaných mezihvězdných mračen tohoto souhvězdí. A pokud prostřední "hvězda" Orionova meče vypadá načervenale a mlhavě, tak to má tak být. Je to hvězdná kolébka známá jako Velká mlhovina v Orionu.

Štítky: Souhvězdí, Orion, Star colors


23. vesmírný týden 2020

23. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 1. 6. do 7. 6. 2020. Měsíc bude v úplňku. Venuše bude v dolní konjunkci se Sluncem. Na večerní obloze je ještě Merkur. Ráno si relativně nízko nad jihovýchodem říká o pozornost mars, ale výše jsou blízko sebe planety Jupiter a Saturn. Událostí týdne byl úspěšný start Falconu 9 s pilotovanou lodí Crew Dragon, která se v neděli odpoledne připojila k ISS. Před 125 lety se narodil Josef Klepešta a před 55 lety startovala Gemini 4 s plánem prvního amerického výstupu do kosmu.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Venuše 18.3. a 11.4.

ČAM za březen 2020:  Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2020 obdržel snímek „Venuše 2020“, jehož autorem je Jan Klečka Venuše. Ano, tak ji známe my. Ale známe ji? Pro někoho římská bohyně lásky a krásy. Pro někoho prehistorická figurka z oblasti Pavlovických vrchů na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Světelná stopa Crew Dragon

Další informace »