Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  08. únor 2003

Astronomický snímek dne (APOD) - 08. únor 2003

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

AB Aurigae: Jak dělat planety

Uznání: C.A. Grady (NOAO, NASA/GSFC), et al., NASA

Tento snímek z kosmického dalekohledu Hubble Space Telescope ukazuje do pozororuhodných podrobností vnitřní části prachového a plynného disku, který obklopuje hvězdu AB Aurigae. Uzlíky materiálu, které jsou zde vidět poprvé, mohou velmi dobře představovat ranné stadium procesu, který by mohl během příštích několika miliónů let vyústit vznikem planet. AB Aurigae je mladá hvězda (2-4 milióny let) vzdálená asi 469 světelných let. Její vířící cirkumstelární disk je asi 30 krát větší jak naše sluneční soustava. Astronomové věří, že v disku hvězdy AB Aurigae právě začínají vznikat planety, protože disky kolem mladších hvězd (méně jak 1 milión let) nevykazují takové chuchvalcovité struktury, zatímco disky poněkud starších hvězd (8-10 miliónů let) mají mezery a rysy napovídající, že planety již vznikly. A proč jsou vidět jakoby okenní tabulky? Široké černé pruhy na snímku jsou způsobeny zakrývajícími raménky, aby se odclonilo přebytečné světlo hvězdy, a uhlopříčné paprsky vznikají difrakcí.

Štítky: Vznik planety, AB Aurigae, Prachový disk


3. vesmírný týden 2025

3. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 13. 1. do 19. 1. 2025. Měsíc bude v úplňku vysoko na obloze. Večerní oblohu zdobí jasná Venuše, Jupiter a už také Mars v opozici se Sluncem. Nastane také konjunkce Saturnu s Venuší. Aktivita Slunce se snížila. Uvidíme jasnou kometu C/2023 G3 (ATLAS)? Kosmonautikou hýbou testovací lety velké rakety New Glenn, která zkouší první let a přistání prvního stupně a sedmý testovací let Super Heavy Starship, kde se očekává opětovné přistání obou stupňů této superrakety a vypouštění maket družic. Před 20 lety úspěšně dosedlo pouzdro Huygens na povrch Saturnova měsíce Titanu.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Hlava čarodejnice NGC 1909

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2024 obdržel snímek „Hlava čarodejnice NGC 1909“, jehož autorem je slovenský astrofotograf Ján Gajdoš.   Během Filipojakubské či též Valpuržiny noci z 30. dubna na 1. května se od nepaměti na vyvýšených místech zapalují velké ohně jako

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Skladačka 3 snímkov Canon EOS 550D + Sigma 18-300mm Úprava Photoshop. 14.1.2024 Chynorany

Další informace »