Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  11. říjen 2002

Astronomický snímek dne (APOD) - 11. říjen 2002

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Prachový disk u Fomalhautu ukazuje na planety

Uznání kresby: David Hardy, ROE, ATC, NSF, NASA

Jedna z nejjasnějších hvězd na obloze má asi planety. Fomalhaut, sedmnáctá nejjasnější hvězda na noční obloze je vzdálená zhruba 22 světelných let, ale její stáří je jen zlomkem stáří našeho Slunce. Nedávná pozorování v dalekém infračerveném světle za pomoci detektorů chlazených na téměř nulu Kelvinů ukazují prachový disk, který obklopuje Fomalhaut tak, že že má jednak ve středu díru a jednak zvlněné okraje. Díra ve středu znamená, že prach se shluknul do vnitřních planet, možná podobných Zemi, zatímco zvlněný lem ukazuje na gravitační působení planet jako je Jupiter nebo Saturn. Objevný snímek pořídil přístroj SCUBA na dalekohledu James Clerk Maxwell Telescope na Havaji v USA. Ilustrace nahoře ukazuje jak by mohl vypadat prašný planetární system u Fomalhauta poblíž velké planety.

Štítky: Prachový disk, Planeta, Fomalhaut


9. vesmírný týden 2020

9. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 24. 2. do 1. 3. 2020. Měsíc je mezi novem a první čtvrtí. Večer máme na obloze velmi jasnou Venuši a také některé komety. Ráno je vidět nejlépe Mars, ale vylézá také Jupiter a Saturn. Česká firma S.A.B. Aerospace dokončila přípravy vypouštěcího zařízení – dispenzeru – družic, určeného pro raketu Vega. Před 200 lety se narodil americký astronom, objevitel komet, Lewis A. Swift.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

B150 - Mořský koník

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2020 obdržel snímek „Mořský koník“, jehož autorem je Evžen Brunner   „Mořský koník“…. kde bychom jej asi měli hledat? Samozřejmě náš první pohled nejspíš zamíří opravdu kamsi do mořských hlubin. A při troše štěstí jej tam uvidíme. Spatřit

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

ufo 5

ufo

Další informace »