Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  11. říjen 2002

Astronomický snímek dne (APOD) - 11. říjen 2002

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Prachový disk u Fomalhautu ukazuje na planety

Uznání kresby: David Hardy, ROE, ATC, NSF, NASA

Jedna z nejjasnějších hvězd na obloze má asi planety. Fomalhaut, sedmnáctá nejjasnější hvězda na noční obloze je vzdálená zhruba 22 světelných let, ale její stáří je jen zlomkem stáří našeho Slunce. Nedávná pozorování v dalekém infračerveném světle za pomoci detektorů chlazených na téměř nulu Kelvinů ukazují prachový disk, který obklopuje Fomalhaut tak, že že má jednak ve středu díru a jednak zvlněné okraje. Díra ve středu znamená, že prach se shluknul do vnitřních planet, možná podobných Zemi, zatímco zvlněný lem ukazuje na gravitační působení planet jako je Jupiter nebo Saturn. Objevný snímek pořídil přístroj SCUBA na dalekohledu James Clerk Maxwell Telescope na Havaji v USA. Ilustrace nahoře ukazuje jak by mohl vypadat prašný planetární system u Fomalhauta poblíž velké planety.

Štítky: Prachový disk, Planeta, Fomalhaut


29. vesmírný týden 2024

29. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 7. do 21. 7. 2024. Měsíc bude na konci týdne v úplňku. Na obloze prochází nízko položenými souhvězdími a 17. 7. se potká s hvězdou Antares ve Štíru. Planety jsou nejlépe vidět ráno, především Saturn a zlepšuje se už i viditelnost Marsu s Jupiterem. Aktivita Slunce je střední. Evropská raketa Ariane 6 při prvním startu uspěla a horní stupeň uvolňující palivo byl vidět i z ČR. Před 130 lety se narodil Georges Lemaître, který odvodil vztah rozpínání vesmíru známý dnes jako Hubbleův zákon. Před 55 lety proběhlo první přistání lidí na Měsíci, mise Apollo 11. Před 30 lety dopadla na Jupiter kometa Shoemaker-Levy 9.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2024 obdržel snímek „Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem“, jehož autorem je Vlastimil Vojáček.     Polární záře. Kdo by ji neznal. Byť třeba jen ze slavné divadelní hry Divadla Járy Cimrmana „Dobytí severního

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Světelná stopa ISS

Další informace »