Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  11. říjen 2002

Astronomický snímek dne (APOD) - 11. říjen 2002

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Prachový disk u Fomalhautu ukazuje na planety

Uznání kresby: David Hardy, ROE, ATC, NSF, NASA

Jedna z nejjasnějších hvězd na obloze má asi planety. Fomalhaut, sedmnáctá nejjasnější hvězda na noční obloze je vzdálená zhruba 22 světelných let, ale její stáří je jen zlomkem stáří našeho Slunce. Nedávná pozorování v dalekém infračerveném světle za pomoci detektorů chlazených na téměř nulu Kelvinů ukazují prachový disk, který obklopuje Fomalhaut tak, že že má jednak ve středu díru a jednak zvlněné okraje. Díra ve středu znamená, že prach se shluknul do vnitřních planet, možná podobných Zemi, zatímco zvlněný lem ukazuje na gravitační působení planet jako je Jupiter nebo Saturn. Objevný snímek pořídil přístroj SCUBA na dalekohledu James Clerk Maxwell Telescope na Havaji v USA. Ilustrace nahoře ukazuje jak by mohl vypadat prašný planetární system u Fomalhauta poblíž velké planety.

Štítky: Prachový disk, Planeta, Fomalhaut


30. vesmírný týden 2021

30. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 26. 7. do 1. 8. 2021. Měsíc po úplňku ubývá k poslední čtvrti. Večer je vidět jasná planeta Venuše a později také Saturn a Jupiter. Aktivita Slunce je mírně zvýšená. K ISS míří nový modul Nauka, ale hned po startu měl problémy s hlavním pohonným systémem. Vrtulníček Ingenuity uskutečnil na Marsu již desátý let. Před 50 lety odstartovala k Měsíci mise Apollo 15.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Částečné zatmění slunce a přelet ISS

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2021 obdržel snímek „Částečné zatmění Slunce a ISS“, jehož autorem je Pavel Prokop Slunce, Měsíc a kosmická stanice ISS. Co mají tyto rozdílné objekty společného? Zdánlivě téměř nic. Slunce je téměř dokonalá „koule horkého plazmatu“ o průměru 1 392

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mezinárodní stanici ISS stíhá modul Nauka

Další informace »