Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  11. říjen 2002

Astronomický snímek dne (APOD) - 11. říjen 2002

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Prachový disk u Fomalhautu ukazuje na planety

Uznání kresby: David Hardy, ROE, ATC, NSF, NASA

Jedna z nejjasnějších hvězd na obloze má asi planety. Fomalhaut, sedmnáctá nejjasnější hvězda na noční obloze je vzdálená zhruba 22 světelných let, ale její stáří je jen zlomkem stáří našeho Slunce. Nedávná pozorování v dalekém infračerveném světle za pomoci detektorů chlazených na téměř nulu Kelvinů ukazují prachový disk, který obklopuje Fomalhaut tak, že že má jednak ve středu díru a jednak zvlněné okraje. Díra ve středu znamená, že prach se shluknul do vnitřních planet, možná podobných Zemi, zatímco zvlněný lem ukazuje na gravitační působení planet jako je Jupiter nebo Saturn. Objevný snímek pořídil přístroj SCUBA na dalekohledu James Clerk Maxwell Telescope na Havaji v USA. Ilustrace nahoře ukazuje jak by mohl vypadat prašný planetární system u Fomalhauta poblíž velké planety.

Štítky: Prachový disk, Planeta, Fomalhaut


6. vesmírný týden 2026

6. vesmírný týden 2026

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 2. 2. do 8. 2. 2026. Měsíc je v úplňku a bude ubývat k poslední čtvrti. 3. 2. je v těsné konjunkci s Regulem. Merkur a Venuše začínají lézt na večerní oblohu, Mars je nepozorovatelný. Velké planety jsou všechny vidět večer. Aktivita Slunce je poměrně vysoká hlavně díky náhle se objevivší aktivní oblasti se skvrnami. Chystá se start rakety SLS s lodí Orion mise Artemis II k Měsíci. Crew-12 musí zatím čekat. 95 let by se dožil Ladislav Sehnal, český astronom zabývající se nebeskou mechanikou. 120 let uplyne od narození Clyde Tombaugha, který objevil Pluto v roce 1930.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

M27 přes 1.54m Dánský dalekohled, La Silla

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2025 obdržel snímek autorů Kamil Hornoch a Martin Myslivec s názvem M27 – Dumbbell Nebula Kalendář ukazuje datum 14. srpna 1758 a francouzský astronom Charles Messier na observatoři v Hôtel de Cluny v Paříži pátrá po Halleyově kometě. Pátrá však již

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Polární záře, Kostomlaty pod Milešovkou 19.1.2026

Další informace »