Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  10. říjen 2002

Astronomický snímek dne (APOD) - 10. říjen 2002

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Prašné okolí Eta Carinae

Uznání: MSX, IPAC, NASA

Eta Car je hmotná hvězda, ale není tak jasná, jak bývala. Nyní je snadno vidět jen s použitím triedru nebo malého dalekohledu, ale Eta Carinae má historii okázalého vzplanutí a zeslabování. Eta Car se v dubnu 1843 opravdu nakrátko stala po Siriu druhou nejjasnější hvězdou na noční obloze planety Země, přestože je při vzdálenosti 7500 světelných let 80 krát vzdálenější. Ve středu tohoto infračerveného snímku ve falešných barvách, který vzniknul na základě údajů experimentu MSX (Midcourse Space Experiment) je vidět Eta Carinae obklopená komplexní a vyvíjející se mlhovinou. Družice MSX mapovala v roce 1996 galaktickou rovinu. Svazky propletených vláken na obrázku jsou mračna prachu zářící na infračervených vlnových délkách. Astronomové vytvořili hypotézu, že samotná Eta Car zhruba v příštím miliónu let vybuchne jako supernova. Hmotná hvězda Eta Car je považována za kandidáta na výbuch hypernovy a možný zdroj budoucích gama vzplanutí.

Štítky: Prach, Infračervený, Eta Carinae


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hvězda Betelgeuse v souhvězdí Orionu

Fotoaparát Canon PowerShot SX10 IS

Další informace »