Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  12. říjen 2002

Astronomický snímek dne (APOD) - 12. říjen 2002

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Hloubkové pole z Chandry

Uznání: Riccardo Giacconi et al., JHU, AUI, NASA

Tento obrázek, oficiálně nazývaný Hloubkové pole Chandra - jih, představuje vůbec kdy nejhlubší rentgenový snímek Vesmíru. Pořízení snímku trvalo jeden milión vteřin akumulovaného expozičního času oběžné rentgenové observatoře Chandra. Tento rentgenový snímek soustředěný na jinak nevýznamný kousek oblohy v souhvězdí Pece (Fornax), odpovídá ve viditelném světle Hubbleovu hloubkovému poli - jih zveřejněnému v roce 1998. Pohled z Chandry, barevně zakódovaný s nízkými energiemi v červené, středními v zelené a vysoce energetickými rentgenovými paprsky v modré barvě, ukazuje na relativně vysokoenergetických rentgenových paprscích hodně zdrojů. Jsou to asi nejspíše aktivní galaxie, které krmí superhmotné černé díry a velké kupy galaxií ve vzdálenostech až 12 miliard světelných let. Tento úžasný obrázek podporuje myšlenku astronomů o mladém vesmíru, ve kterém byly hmotné černé díry mnohem dominantnější než dnes.

Štítky: Chandra, Rentgenový, Černá díra, Background, Deep field


23. vesmírný týden 2020

23. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 1. 6. do 7. 6. 2020. Měsíc bude v úplňku. Venuše bude v dolní konjunkci se Sluncem. Na večerní obloze je ještě Merkur. Ráno si relativně nízko nad jihovýchodem říká o pozornost mars, ale výše jsou blízko sebe planety Jupiter a Saturn. Událostí týdne byl úspěšný start Falconu 9 s pilotovanou lodí Crew Dragon, která se v neděli odpoledne připojila k ISS. Před 125 lety se narodil Josef Klepešta a před 55 lety startovala Gemini 4 s plánem prvního amerického výstupu do kosmu.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Venuše 18.3. a 11.4.

ČAM za březen 2020:  Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2020 obdržel snímek „Venuše 2020“, jehož autorem je Jan Klečka Venuše. Ano, tak ji známe my. Ale známe ji? Pro někoho římská bohyně lásky a krásy. Pro někoho prehistorická figurka z oblasti Pavlovických vrchů na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Sluneční skvrna

newton 150/750 + ZWO camera ASI 178

Další informace »