Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  13. říjen 2002

Astronomický snímek dne (APOD) - 13. říjen 2002

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Protržená kometární globule CG4

Uznání a copyright: Anglo-Australian Observatory, Photograph by David Malin

Podivně vyhlížející "stvoření" na fotografii nahoře vpravo od středu je plynové mračno známé jako kometární globule. Tato globule se ovšem protrhla. Kometární globule jsou typicky charakteristické prachovými hlavami a protáhlými ohony. Vzhledem k těmto rysům mají kometární globule vizuální podobnost s kometami, i když jsou ve skutečnosti velice odlišné. Globule jsou často místem zrození hvězd a hodně jich vykazuje ve svých hlavách množství velmi mladých hvězd. Příčina protržení hlavy u tohoto objektu není docela známa. Galaxie vlevo od středu je mnohem dále a vedle CG4 se nachází pouze náhodnou superpozicí.

Štítky: Prachový disk, Planeta, Fomalhaut


9. vesmírný týden 2020

9. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 24. 2. do 1. 3. 2020. Měsíc je mezi novem a první čtvrtí. Večer máme na obloze velmi jasnou Venuši a také některé komety. Ráno je vidět nejlépe Mars, ale vylézá také Jupiter a Saturn. Česká firma S.A.B. Aerospace dokončila přípravy vypouštěcího zařízení – dispenzeru – družic, určeného pro raketu Vega. Před 200 lety se narodil americký astronom, objevitel komet, Lewis A. Swift.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

B150 - Mořský koník

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2020 obdržel snímek „Mořský koník“, jehož autorem je Evžen Brunner   „Mořský koník“…. kde bychom jej asi měli hledat? Samozřejmě náš první pohled nejspíš zamíří opravdu kamsi do mořských hlubin. A při troše štěstí jej tam uvidíme. Spatřit

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

ufo 5

ufo

Další informace »