Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  13. říjen 2002

Astronomický snímek dne (APOD) - 13. říjen 2002

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Protržená kometární globule CG4

Uznání a copyright: Anglo-Australian Observatory, Photograph by David Malin

Podivně vyhlížející "stvoření" na fotografii nahoře vpravo od středu je plynové mračno známé jako kometární globule. Tato globule se ovšem protrhla. Kometární globule jsou typicky charakteristické prachovými hlavami a protáhlými ohony. Vzhledem k těmto rysům mají kometární globule vizuální podobnost s kometami, i když jsou ve skutečnosti velice odlišné. Globule jsou často místem zrození hvězd a hodně jich vykazuje ve svých hlavách množství velmi mladých hvězd. Příčina protržení hlavy u tohoto objektu není docela známa. Galaxie vlevo od středu je mnohem dále a vedle CG4 se nachází pouze náhodnou superpozicí.

Štítky: Prachový disk, Planeta, Fomalhaut


40. vesmírný týden 2023

40. vesmírný týden 2023

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 2. 10. do 8. 10. 2023. Měsíc bude ubývá k poslední čtvrti. Večer je nejlépe pozorovatelný Saturn nad jihem a nízko už je taky Jupiter, který během noci stoupá velmi vysoko. Ráno je vidět Venuše a končí viditelnost Merkuru. Aktivita Slunce je středně vysoká. Vrátila se rekordní posádka z ISS. Indická sonda se už neozvala. Pokračují starty Starlinků, poletí i prototypy sítě Kuiper od Amazonu. Po delší době má startovat i evropská raketa Vega. Před 150 lety se narodil Ejnar Hertzsprung, jeden z autorů diagramu popisujícího vlastnosti a vývoj hvězd.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Zbytky supernovy v Plachtách

Titul Česká astrofotografie měsíce za srpen 2023 obdržel snímek „Zbytky supernovy v Plachtách“, jehož autorem je Jakub Korbel     Titul Česká astrofotografie měsíce za srpen 2023 obdržel snímek „Zbytky supernovy v Plachtách“, jehož autorem je Jakub Korbel. 9 000

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc

Měsíc .Jindřichův Hradec

Další informace »