Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  25. březen 2002

Astronomický snímek dne (APOD) - 25. březen 2002

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Neobvyklá globule v IC 1396

Uznání a copyright: Jean-Charles Cuillandre (CFHT), Hawaiian Starlight, CHFT

Je v IC 1396 strašidlo? Části plynových a prachových mračen v této oblasti vznikání hvězd, někdy též nazývané mlhovina Sloní chobot, zdánlivě nabývají zlověstných, někdy skoro lidských forem. Jediným skutečným strašidlem je tady jasná, mladá hvězda, naštěstí dosti daleko od Země, než aby nám ublížila. Energetické světlo z této hvězdy ujídá prach z tmavé kometární globule u vrcholu snímku nahoře. Výtrysky a větry částic emitovaných z této hvězdy také odtlačují okolní plyn a prach. Tento poměrně slabý komplex IC 1396, vzdálený skoro 3000 světelných let, pokrývá na obloze mnohem větší oblast, než je zde patrné. Ta má zdánlivý rozměr přes 10 měsíčních úplňků.

Štítky: Elephant's Trunk Nebula, IC 1396, Cometary globule


16. vesmírný týden 2024

16. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 4. do 21. 4. 2024. Měsíc bude v první čtvrti. Rozloučili jsme se s kometou 12P/Pons-Brooks. Z Ameriky dorazily zprávy i fotografie o úspěšném pozorování úplného zatmění Slunce i dvou komet během tohoto úkazu. Aktivita Slunce se konečně opět zvýšila. Proběhl také poslední start velké rakety Delta IV Heavy. SpaceX si připsala rekord v podobě dvacátého přistání prvního stupně Falconu 9. Před deseti roky ukončila dopadem na Měsíc svou misi sonda LADEE zkoumající prach v těsné blízkosti nad povrchem Měsíce.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

!

Další informace »