Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  04. únor 2003

Astronomický snímek dne (APOD) - 04. únor 2003

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Závěje Závojové mlhoviny

Uznání a copyright: Jerry Lodriguss (Astropix.com)

Tyto závěje plynu je vše viditelné, co zbylo po hvězdě v Mléčné dráze. Tato hvězda vybuchla před mnoha tisíci lety jako supernova a po ní zbyla nahoře zobrazená Závojová mlhovina. Rozpínající se mračno bylo tehdy pravděpodobně jasné jako srpek Měsíce v souhvězdí Labutě (Cygnus) a pro lidi žijící na úsvitu psané historie bylo po týdny viditelné. Zbylý zbytek po supernově se nachází asi 1400 světelných let daleko a pokrývá více jak pětinásobek úplňku. Jasné závěje vpravo jsou známy jako mlhovina Koště čarodějnice již lze spatřit i malým dalekohledem. Závojová mlhovina je také známá pod názvem Smyčka v Labuti.

Štítky: Závojová mlhovina


24. vesmírný týden 2021

24. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 14. 6. do 20. 6. 2021. Měsíc bude v první čtvrti. Nad ránem jsou dobře viditelné planety Jupiter a Saturn. Sluneční aktivita je nízká. Čínská kosmická loď Šen-čou 12 je připravena ke startu s třemi kosmonauty ke stanici Tiangong 3. Juno přinesla fantastické snímky Jupiterova měsíce Ganymedu. Před 230 lety se narodil americký astronom Denison Olmsted, který prováděl pozorování z Yale jedním z prvních univerzitních dalekohledů v USA a v roce 1833 po spatření meteorického deště Leonid poukázal na jejich radiant a kosmický původ.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Leo Triplet

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2021 obdržel snímek „Leo Triplet“, jehož autorem je Zdeněk Vojč   Na noční obloze se nalézá nepřeberné množství zajímavých objektů či jejich skupin. Jednou z nich je i skupina tří galaxií, nazvaná též Leo Triplet. To proto, že ji na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Kometa C/2020 M5 (ATLAS)

Snímek komety C/2020 M5 (ATLAS). Rozměry obrázku jsou 20 x 20 obloukových minut, sever je nahoře, východ vlevo. Kometa se na obloze pohybovala souhvězdím Malé medvědice. Vzdálenost od Země 3.192 au, od Slunce 3.077 au. Rychlost pohybu po obloze 1.34 arcsec/min, jasnost podle efemeridy 16.4 mag.

Další informace »