Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  01. leden 2003

Astronomický snímek dne (APOD) - 01. leden 2003

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Mlhovina NGC 6960 Koště čarodějnice

Uznání a copyright: Loke Kun Tan (StarryScapes)

Před deseti tisíci lety, ještě před úsvitem psané historie lidstva se muselo na noční obloze náhle objevit nové světlo, které po několika týdnech zesláblo. Dnes víme, že toto světlo byla vybuchující hvězda a barevný rozpínající se oblak je zaznamenán jako Závojová mlhovina. Na snímku nahoře je západní konec Závojové mlhoviny, technicky známý jako NGC 6960, a méně formálně jako mlhovina Koště čarodějnice. Bouřící plyn dostává své barvy při dopadu a excitaci existujícího okolního plynu. Zbytek supernovy se nachází asi 1400 světelných let daleko v souhvězdí Labutě (Cygnus). Koště čarodějnice ve skutečnosti zabírá více jak tři úhlové velikosti úplňku Měsíce. Jasná modrá hvězda 52 Cygnus je vidět z tmavých míst i neozbrojeným okem, ale ke starodávné supernově nemá žádný vztah.

Štítky: Závojová mlhovina, NGC 6960, Witch's Broom Nebula


28. vesmírný týden 2025

28. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 7. 7. do 13. 7. 2025. Měsíc bude v úplňku. Mars je velmi nízko na večerní obloze a lepší je viditelnost planet ráno, především Saturnu a Venuše. Síť dalekohledů ATLAS má na kontě další zajímavý objev, mezihvězdnou kometu. Aktivita Slunce je velmi nízká. Noční svítící oblaka opět jednu noc výrazně potěšila pozorovatele oblohy. 1. července byla úspěšně vypuštěna další evropská meteorologická družice MTG-S1. K ISS dorazil zásobovací Progress MS-31. 75 let by se dožil Yuji Hyakutake, jehož kometa ozdobila jarní oblohu v roce 1996.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc, Antares a ISS

Na správném místě, ve správný čas bohužel jen s mobilem. (O průletu ISS jsem předem nevěděl)

Další informace »