Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  01. leden 2003

Astronomický snímek dne (APOD) - 01. leden 2003

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Mlhovina NGC 6960 Koště čarodějnice

Uznání a copyright: Loke Kun Tan (StarryScapes)

Před deseti tisíci lety, ještě před úsvitem psané historie lidstva se muselo na noční obloze náhle objevit nové světlo, které po několika týdnech zesláblo. Dnes víme, že toto světlo byla vybuchující hvězda a barevný rozpínající se oblak je zaznamenán jako Závojová mlhovina. Na snímku nahoře je západní konec Závojové mlhoviny, technicky známý jako NGC 6960, a méně formálně jako mlhovina Koště čarodějnice. Bouřící plyn dostává své barvy při dopadu a excitaci existujícího okolního plynu. Zbytek supernovy se nachází asi 1400 světelných let daleko v souhvězdí Labutě (Cygnus). Koště čarodějnice ve skutečnosti zabírá více jak tři úhlové velikosti úplňku Měsíce. Jasná modrá hvězda 52 Cygnus je vidět z tmavých míst i neozbrojeným okem, ale ke starodávné supernově nemá žádný vztah.

Štítky: Závojová mlhovina, NGC 6960, Witch's Broom Nebula


49. vesmírný týden 2023

49. vesmírný týden 2023

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 4. 12. do 10. 12. 2023. Měsíc bude v poslední čtvrti. Jupiter je večer na jihovýchodě, Saturn nad jihozápadem. Ráno září nad jihovýchodem jasná Venuše. Aktivita Slunce se výrazně zvýšila a opět nastala výraznější polární záře, viditelné bohužel převážně z Ameriky nebo Nového Zélandu. Kometa 12P opět prošla zjasněním, najdeme ji u Vegy. Pokračuje kanonáda startů Falconu 9. K ISS se vydala nákladní loď Progress MS-25. Před 50 lety snímal poprvé Jupiter zblízka Pioneer 10.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Tři planetární mlhoviny HFG1,  Abell6 a Sh2-200

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2023 obdržel snímek „Tři planetární mlhoviny“, jehož autorem je Evžen Brunner     Planetární mlhovina. Již od roku 1875 poněkud matoucí označení. Byť by tento název mohl evokovat třeba protoplanetární disk okolo vznikající hvězdy,

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Východ

Východ slunce

Další informace »