Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  28. červenec 2003

Astronomický snímek dne (APOD) - 28. červenec 2003

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Vypuštění roveru Spirit na Mars

Uznání: Dan Maas (Maas Digital), Ecliptic Enterprises Corporation, Boeing, NASA

Příští zastávka: Mars. Minulý měsíc byla z Cape Canaveral na Floridě v USA raketou Boeing Delta II vypuštěna první ze dvou misí k Marsu. Na snímku nahoře je vidět, jak odpadají pomocné motory na tuhé pohonné hmoty a stoupající raketa odráží světlo zbytků zplodin. Očekává se, že průzkumné marťanské vozítko (Mars Exploration Rover) nazývané Spirit, k Marsu přiletí v nadcházejícím lednu. Po příletu se pro zpomalení rozevřou padáky a kolem dokola se nafouknou airbagy. Balónovitý balík pak asi dvanáctkrát, možná i více, poskočí po povrchu než se zastaví. Airbagy se potom vyfouknou, sonda se postaví a vozítko Spirit se připraví k výjezdu na Mars. Očekává se, že automatický Spirit za den urazí asi 40 metrů, mnohem více než v roce 1997 jeho předchůdce Sojourner. Spirit bude pátrat po důkazech dávné marťanské vody, od čehož by se mohla odvozovat možnost dávného života na Marsu. Druhé vozítko nazvané Opportunity bylo úspěšně vypuštěno 7. července a k Marsu dorazí o několik týdnů později.

Štítky: Mars, Launch, Spirit, MER


24. vesmírný týden 2021

24. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 14. 6. do 20. 6. 2021. Měsíc bude v první čtvrti. Nad ránem jsou dobře viditelné planety Jupiter a Saturn. Sluneční aktivita je nízká. Čínská kosmická loď Šen-čou 12 je připravena ke startu s třemi kosmonauty ke stanici Tiangong 3. Juno přinesla fantastické snímky Jupiterova měsíce Ganymedu. Před 230 lety se narodil americký astronom Denison Olmsted, který prováděl pozorování z Yale jedním z prvních univerzitních dalekohledů v USA a v roce 1833 po spatření meteorického deště Leonid poukázal na jejich radiant a kosmický původ.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Leo Triplet

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2021 obdržel snímek „Leo Triplet“, jehož autorem je Zdeněk Vojč   Na noční obloze se nalézá nepřeberné množství zajímavých objektů či jejich skupin. Jednou z nich je i skupina tří galaxií, nazvaná též Leo Triplet. To proto, že ji na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Část částečného zatmění Slunce v Jihlavě

Složené 4 fotografie.

Další informace »