Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  28. červenec 2003

Astronomický snímek dne (APOD) - 28. červenec 2003

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Vypuštění roveru Spirit na Mars

Uznání: Dan Maas (Maas Digital), Ecliptic Enterprises Corporation, Boeing, NASA

Příští zastávka: Mars. Minulý měsíc byla z Cape Canaveral na Floridě v USA raketou Boeing Delta II vypuštěna první ze dvou misí k Marsu. Na snímku nahoře je vidět, jak odpadají pomocné motory na tuhé pohonné hmoty a stoupající raketa odráží světlo zbytků zplodin. Očekává se, že průzkumné marťanské vozítko (Mars Exploration Rover) nazývané Spirit, k Marsu přiletí v nadcházejícím lednu. Po příletu se pro zpomalení rozevřou padáky a kolem dokola se nafouknou airbagy. Balónovitý balík pak asi dvanáctkrát, možná i více, poskočí po povrchu než se zastaví. Airbagy se potom vyfouknou, sonda se postaví a vozítko Spirit se připraví k výjezdu na Mars. Očekává se, že automatický Spirit za den urazí asi 40 metrů, mnohem více než v roce 1997 jeho předchůdce Sojourner. Spirit bude pátrat po důkazech dávné marťanské vody, od čehož by se mohla odvozovat možnost dávného života na Marsu. Druhé vozítko nazvané Opportunity bylo úspěšně vypuštěno 7. července a k Marsu dorazí o několik týdnů později.

Štítky: Mars, Launch, Spirit, MER


9. vesmírný týden 2020

9. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 24. 2. do 1. 3. 2020. Měsíc je mezi novem a první čtvrtí. Večer máme na obloze velmi jasnou Venuši a také některé komety. Ráno je vidět nejlépe Mars, ale vylézá také Jupiter a Saturn. Česká firma S.A.B. Aerospace dokončila přípravy vypouštěcího zařízení – dispenzeru – družic, určeného pro raketu Vega. Před 200 lety se narodil americký astronom, objevitel komet, Lewis A. Swift.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

B150 - Mořský koník

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2020 obdržel snímek „Mořský koník“, jehož autorem je Evžen Brunner   „Mořský koník“…. kde bychom jej asi měli hledat? Samozřejmě náš první pohled nejspíš zamíří opravdu kamsi do mořských hlubin. A při troše štěstí jej tam uvidíme. Spatřit

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

ufo 5

ufo

Další informace »