Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  29. červenec 2003

Astronomický snímek dne (APOD) - 29. červenec 2003

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Žhnoucí oranžové Slunce

Uznání a copyright: Ralph Encarnacion

I klidné Slunce je rušným místem. Snímek nahoře, pořízený v jediné barvě světla nazývané Hydrogenium Alfa, zaznamenává velké množství podrobností žhnoucího povrchu naší mateřské hvězdy. Postupné ztemnění u slunečního okraje zvané okrajové ztemnění, je způsobováno vzrůstající absorpcí poměrně chladného slunečního plynu. Dále za okrajem je vidět obří protuberance a další protuberanci lze vidět v siluetě jako tmavý pruh poblíž středu snímku. Jasná plagia vyznačují na Slunci dvě aktivní oblasti. Amatérská fotografie Slunce nahoře byla pořízena malým dalekohledem a běžnou digitální kamerou teprve minulý měsíc. Na rozdíl od tohoto snímku, jsou údobí, kdy se naše Slunce jeví mnohem více aktivní.

Štítky: Slunce, Astrophotography


19. vesmírný týden 2021

19. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 10. 5. do 16. 5. 2021. Měsíc bude v novu a na večerní obloze projde kolem Merkuru. Večer je vidět velmi obtížně také Venuše a výše než Merkur je Mars. Ráno jsou nejvýše Saturn a Jupiter. Aktivita Slunce je mírně zvýšená. Vysoko na obloze jsou dvě amatérsky dobře dostupné komety. SpaceX si připsala další milník v podobě prvního úspěšného letu a přistání Starship SN15, bez následné exploze. Mezitím dochází k budování sítě Starlink, jejíž družice vídáme večer jako vláčky teček na obloze. Čína opět nedokázala zajistit bezpečný návrat velkého stupně rakety CZ-5B. Ingenuity na Marsu poprvé přistál jinde, než v místě startu a vystoupal až 10 metrů vysoko. Před 160 lety byla objevena jasná Tebbuttova kometa 1861 a před 40 lety naposledy letěla loď Sojuz v původní verzi před vylepšením.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Rossete HST

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2021 obdržel snímek   „Rosetta HST“, jehož autorem je Peter Jurista ze Slovenska     Dubnové kolo soutěže „Česká astrofotografie měsíce“ je za námi. A my tu máme další její vítěznou fotografii. Čeká nás tedy snímek mlhoviny

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

M57 Prstenec

Další informace »